Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mikor és hogyan jelentsük be a várandósságot a munkahelyen?
2022-05-24

Régóta nagy dilemma a nők számára, hogy pontosan mikor és hogyan jelentsék be munkahelyükön, hogy várandósak. Cikkünkben körbejárjuk a témát, s hasznos tanácsokat adunk, hogy semmiképp ne legyen probléma.

Ha az első babádat várod, akkor érdemes a 12. hétig elhalasztani a terhesség bejelentését, hacsak valami nagyon komoly okod nincs rá, hogy hamarabb tedd ezt meg. Mivel az első három hónapban sajnos a vetélés kockázata magasabb, ezt a határidőt érdemes magadnak kitűzni.

Azonban, ha munkavállalóként olyan munkakörben dolgozol, ahol például nehéz dolgokat kell emelni, illetve vegyi anyagokkal vagy hideg munkakörnyezetben történik a munkavégzés, akkor a munkáltatónak másik munkakört kell biztosítania számodra. Ebben az esetben már a várandósság elején tájékoztatni kell a munkáltatót az állapotodról, hogy várandósként másik munkakörbe helyezhessen át. Akkor is szólni kell, ha csoportos létszámleépítés van, vagy behívtak váratlanul a főnöki irodába, hogy felmondjanak. Ilyenkor azonnal szólj a munkáltatódnak, ne kockáztass! A bejelentés időpontjával kapcsolatosan egyébként nincsen külön jogszabályi megkötés, vagyis a munkavállaló döntése, hogy mikor jelenti be a munkahelyén a várandósságát.

Ha odahaza vagy a gyermekeddel, s így térnél vissza dolgozni, még a fizetés nélküli szabadság megszakítása, vagy lejárta előtt, de legkésőbb ennek megszűnése napján jelentsd be a hírt, hiszen ha a fizetés nélküli szabadság miatti védettség megszűnik, felmondható lesz a jogviszonyod. Ez esetben sajnos néha a 12. hét előtt fogsz rákényszerülni a terhesség bejelentésére, hogy továbbra is védett maradj.

Ami a bejelentés módját illeti, célszerű először a közvetlen felettessel közölni a várandósságot, akivel úgyis meg kell majd beszélni, hogy a munkavállaló meddig tervezi a szülés előtti munkavégzést. Ezt a legtöbb esetben szóban szokták közölni, de ha a munkavállaló szeretné levédeni magát, akkor a szóbeli egyeztetés után egy e-mailben megerősítheti, hogy miben állapodtak meg a felettesével.

Jogszabály ugyan nem írja elő, hogy a munkáltató orvosi papírt kérjen a várandósságról, ám érdemes megcsináltatni. Ha ugyanis a fogantatás 91. napjától szeretnénk a családi adókedvezményt igénybe venni, akkor a várandósság megállapításáról úgyis orvosi igazolásra lesz szükségünk a jogosultságunk igazolásához.

Mi a helyzet a várandós hölgyeket megillető felmondási védelemmel? Nos, jó hír, hogy a Munka Törvénykönyve alapján a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság ideje alatt. Fontos azt is tudni, hogy az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelések időtartama alatt - de maximum a kezelés megkezdésétől számított hat hónapig - szintén védettséget élvez a várandós munkavállaló. A kezelés megkezdéséről azonban igazolást is be kell mutatni a munkáltatónak.