Önéletrajz feltöltés

Man at Work - 10 tuti tipp pályakezdő álláskeresőknek, amivel sikerre vihetik az álláspályázatukat 

Szinte biztos vagyok benne, hogy hamarosan önnél is elérkezik az idő arra, amikor munkát kell találnia. Ehhez pedig bizony szüksége lesz egy korrekt és ütős önéletrajzra. Amikor az első cikkem tartalmán kezdtem gondolkodni, azon morfondíroztam, hogy hányféle formában és terjedelemben, hányféle stílusban íródott, hány ezer CV-t is olvastam el a pályám során. És vajon hányféle típushibát lehet kikerülni azzal, ha kellő gondossággal figyelnek az elkészítésére?

Tudja, a gyakorlott személyügyes kolléga szeme olyan éles, mint a sasé! Helyesírási hibák, valótlan adatok és értelmetlen összefüggések sem kerülik el a figyelmét. Néha egészen meglepő, egyébként evidensnek tűnő hibákat ejthetnek a jelentkezők. Így jött az ötlet, hogy a Man at Work Kft. HR-tanácsadóinak tapasztalatai alapján egy szűkített, 10 pontos listába foglaljam – szakemberszemmel –, mit kell tennie önnek ahhoz, hogy ezeket könnyedén elkerülje:

1. Legyen az önéletrajza egyedi, hogy tényleg önről szóljon! Rémálmaimban a CV-adatbázisunkban található pályázatok – a személyi adatoktól eltekintve – egyformára sikeredett önéletrajzok. Szóval nem feltétlenül jó az a „sablon”!

2. Az önéletrajzban szereplő adatok mindig az önre jellemző valóságot tükrözzék! Felesleges füllenteni. Könnyedén ellenőrizhetik a nyelvtudását és a számítógépes ismereteit is. Az sem túl jó ómen, ha nem tudja fejből a szakdolgozata címét.

3. A motivációs levele ne egy internetes álláskeresési fórumról letöltött formalevél legyen! Egyszer csak azt vettük észre, hogy már szinte mindenki csapatjátékos, kiváló a kommunikációs készsége és átlagon felüli a munkabírása. Ezt ugye ön sem hiszi el?

4. Mindig csatolja a pályázati kiírás feltételeiben megjelölt dokumentumokat még az e-mailes jelentkezéshez is! Bármilyen furcsa, és még az is lehet, hogy mosolyog most rajta, de napi szinten fordul elő, hogy az e-mailen érkező jelentkezésből még az önéletrajz is kimarad. Így tényleg nehéz érvényesülni az álláskeresők piacán…

5. A kísérőlevelet annak a munkáltatónak címezze, ahova a jelentkezését szánja! Ön is sértésnek venné, ha a szomszédját keresné önnél egy munkáltató azzal, hogy övé az állás.

6. Ne felejtse el feltüntetni a nevét és az elérhetőségeit az önéletrajzában! Szerintem ezt felesleges magyarázni.

7. Ha legalább kommunikációs szinten beszél valamely idegen nyelven, akkor célszerű a beszélt nyelvek mindegyikén elkészíteni az álláspályázatot. Pluszpontot jelent, ráadásul ha tényleg ön készítette, akkor valószínűleg a nyelvi interjún is könnyedén veszi majd az akadályokat.

8. Az idegen nyelvű CV sose legyen rövidebb a magyar nyelvűnél! Ön szerint fatális tévedés azt gondolni, hogy nem egészen korrekt az a nyelvtudás?

9. Futtassa végig a helyesírás-ellenőrzőt a pályázaton, mielőtt elküldené!

10. Gondosan olvassa át az álláshirdetést, és csak olyanra pályázzon, amelyről úgy gondolja, hogy az elvárások alapján megfelelő lehet. Tudom, hogy nehéz pályakezdőként elhelyezkedni, de ami a kétéves munkatapasztalatot illeti, azt pályakezdőként bizony nehéz felmutatni… pedig csak önmagát kíméli meg a kellemetlen elutasítástól.