Önéletrajz feltöltés

Man at Work - Az önéletrajz

Egy megfelelően összeállított önéletrajz sok esetben az egyenes utat jelenti a felvételi elbeszélgetésre. Mit is szeretne látni az önéletrajzban a leendő munkáltató?

Természetesen nem az a legjobb ötlet, ha az álláshirdetésben megfogalmazott elvárásokat ismételjük benne, sokkal inkább fontos a valóságot hűen tükröző, ránk vonatkozó tények és adatok közlése, legfontosabb képességeink, készségeink bemutatása. Fontos az őszinteség, hiszen kellemetlen dolog, ha a felvételi elbeszélgetésen kiderül a füllentésünk.
Az önéletrajzokat alapvetően két kategóriába lehet sorolni: az egyik a rövid, a másik pedig a szakmai életrajz.
A rövidet érdemes egy kísérőlevéllel párosítani.

Az önéletrajznak ekkor csupán alapvető adatokat kell tartalmaznia rólunk: személyi adatok (név, születési dátum, lakcím, telefonszám, e-mail-cím), iskolai végzettségre, szakképesítésekre, korábbi munkahelyekre vonatkozó adatok. Amire leginkább kíváncsi a munkáltató, az a szakmai életút: hol, mely cégeknél, milyen munkakörben mettől meddig dolgoztunk. Folyamatos volt-e a munkavállalásunk, az egyes munkahelyeken milyen hosszú vagy éppen rövid időt töltöttünk, mik voltak a váltások okai. A rövid önéletrajznál elég felsorolásszerűen feltüntetni a munkahelyeket, időrendi sorrendben, lehetőség szerint időben visszafelé haladva, a jelenlegitől a legelsőig.

Rövid önéletrajzot készíthetnek a pályakezdők, valamint azok, akik beosztotti munkakörökre pályáznak, vagy olyan területeken kívánnak elhelyezkedni, mint az adminisztráció, ügyfélszolgálat, asszisztencia, szak- és betanított munkák. Az önéletrajz hosszúsága maximum 1,5 oldal legyen. A szakmai életrajz a pályázó adott munkakörben ellátott legfontosabb feladatait részletesen tartalmazza, leíró jellegű, 2-3 oldal terjedelmű. Tömören tartalmazza azokat a legfontosabb tevékenységeket és eredményeket, amelyeket a pályázó az adott munkakörben végzett és elért.

A munkáltató így következtetéseket tud levonni a pályázó szakmai előmeneteléről, jelenlegi képességeiről és szakmai rátermettségéről. Főként közép- és felső vezetői beosztásokban, illetve olyan pozícióknál fontos a szakmai önéletrajz, ahol speciális készségeket, szakértelmet vagy nem túl gyakori végzettséget várnak el a leendő munkatárstól. Mindkét típusnál fontos az áttekinthetőség, legyen kézzel vagy géppel írott önéletrajz. Az azonban tény, hogy a géppel írott pályázatokat szívesebben fogadják. Tévedés azt gondolni, hogy a leendő munkáltató azt vizsgálná, hogy hol foglalkoztattak bennünket nem egészen legális formában. A hasonló indokokra való hivatkozással fel nem tüntetett munkahelyeket, vagyis a „lyukakat” az életrajzban sokan kétkedéssel fogadják. Kitartásunkat, komolyságunkat és megbízhatóságunkat kérdőjelezik meg, hiszen azt is sugallhatjuk vele, hogy valami titkolnivalónk van. Pályakezdőknél leginkább a pályakezdő álláskereső szakmai gyakorlataira, ambícióira, céljaira és orientációjára kíváncsi a munkáltató: a leendő (első) munkahelyével kapcsolatos elvárásai, a keresett pozíciók és munkaterületek iránti érdeklődése lesz az iránymutató a felvételi elbeszélgetésen.

Ha kísérőlevelet is készítünk, akkor abból ki kell, hogy derüljön már az első pillantásra, hogy melyik állásra jelentkezünk, és mi motivál bennünket a jelentkezésre. Figyelnünk kell arra is, hogy a címzett adatai pontosan legyenek feltüntetve a kísérőlevélen.

Mire kell figyelni, amikor önéletrajzot készít?

  • Legyen tömör, tagolt, informatív.
  • Tartalmazza a tanulmányokat és a munkatapasztalatokat.
  • Az önéletrajzban szereplő adatok mindig az önre jellemző valóságot tükrözzék. Könnyedén ellenőrizhetik a nyelvtudását és a számítógépes ismereteit is.
  • Fontos a megfelelő terjedelem: még tapasztalt munkavállalók esetében se lépje túl a két oldalt! Az önéletrajz hosszán javíthat, ha csak az utolsó 10-15 évet írja bele, szenior pályázók esetében nem szükségszerű feltüntetni a régebbi tapasztalatokat.
  • Ne felejtse el feltüntetni a nevét és az elérhetőségeit az önéletrajzban!
  • Részletezze a munkaköröket 2-4 mondatban, írja le, milyen feladatai voltak, milyen vállalatirányítási rendszereket használt, stb.
  • Ha legalább kommunikációs szinten beszél valamely idegen nyelven, akkor célszerű a beszélt nyelvek mindegyikén elkészíteni az álláspályázatot. Pluszpontot jelent, és valószínűleg a nyelvi interjún is könnyedén veszi majd az akadályokat. Az idegen nyelvű CV sose legyen rövidebb a magyar nyelvűnél!
  • Álláspályázatkor a jelöltek személyiségét nagyban tükrözi az általuk készített önéletrajz, így célszerűbb, ha nem sablon önéletrajzot küld, hanem inkább egyedit, személyre szabottat.
  • Mindig csatolja a pályázati kiírás feltételeiben megjelölt dokumentumokat, még az e-mailes jelentkezéshez is.
  • A kísérőlevelet annak a munkáltatónak címezze, amelyikhez a jelentkezését szánja. Célszerű feltüntetni a pályázó nevét és az álláslehetőséget, esetleg a referenciaszámot is.
  • Gondosan olvassa át az álláshirdetést, és csak olyanra pályázzon, amelyről úgy gondolja, hogy az elvárások alapján megfelelő lehet.
  • Amikor új állást pályáz meg, gondolja végig, milyen nyilvános információk találhatók önről az interneten, a közösségi oldalakon. Nézze meg, milyen képek nyilvánosak, mert bizony a mindenki számára elérhető fotók között akadhat olyan is, amely nem vet jó fényt önre.

Az önéletrajz részei:

1. Név

Mindig szerepeljen név az önéletrajzon, lehetőleg a dokumentum tetején!

2. Személyes adatok/elérhetőségek

  • Születési hely, idő
  • Lakcím
  • Tartózkodási cím (csak ha eltér a lakcímtől)
  • Telefonos elérhetőség
  • E-mail-cím

A leggyakoribb hiba, ha nem található az önéletrajzon elérhetőség. Fontos, hogy lehetőleg ne vezetékes számot vagy munkahelyi telefonszámot adjunk meg.
Gyakran előfordul, hogy vicces, komolytalannak tűnő e-mail-cím szerepel az önéletrajzban. Az ilyen típusú e-mail-címek nem odaillők, komolytalannak tűnik tőle a pályázó.

3. Végzettségek

Ügyeljen a kronológiai sorrendre! Célszerű, hogy a legfrissebb végzettségtől visszafelé haladjon, hiszen ezek lehetnek érdekesek egy HR-es számára.

4. Munkatapasztalatok

A kronológia itt is fontos, célszerűbb a legfrissebb tapasztalattól indítani. Ügyeljen arra, hogy ne legyenek feltűnően hiányzó részek a felsorolásban. Általános hiba, hogy csak a pozíció neve szerepel a munkahely mellett, vagy épp túl terjedelmesre sikerül a leírás. Itt elég felsorolásszerűen feltüntetni a tevékenységeket. Semmiképp se minősítse előző munkahelyét! A megpályázott állás szempontjából fontos tapasztalatokat emelje ki.

5. Formázás/stílus

Ömlesztett, tagolatlan szöveget ne küldjön önéletrajz gyanánt! Figyeljen az időrendre, a formázásra, használja a kiemelés lehetséges formáit, az aláhúzást vagy a vastag betűket.

6. Testre szabás

Fordítson figyelmet a frissességre, és ügyeljen rá, hogy ne legyenek nyelvtani és helyesírási hibái! Használja a helyesírás-ellenőrző programot saját maga ellenőrzésére. Mielőtt kiadja a kezéből, vagy elküldi az önéletrajzot, olvassa át akár többször is, hiszen a precizitás hiánya szembetűnő. A dátumot, családi adatokat, címet mindig frissítse!

7. Fénykép

Az igazolványkép bőven elég; amennyiben a hirdetésben fényképes önéletrajzot kérnek, ne küldje el anélkül.

8. A dokumentum neve

Legcélszerűbb a teljes nevével elnevezni a fájlt, amelyet küld, megjelölve, hogy melyik a magyar és melyik az idegen nyelvű CV.