Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Introvertált emberként a munkaerőpiacon
2022-05-12

Introvertált emberként nehezebb dolgunk van a munkaerőpiacon, ám azért nem kell kétségbe esni. Kellő felkészüléssel megelőzhetően a stresszes helyzetek, s számunkra megfelelő állást találhatunk. Mutatjuk mire érdemes figyelni!

Az a feltételezés él az emberek többségében, hogy az introvertáltak nem kedvelik az embereket maguk körül, nem szeretnek velük beszélgetni, dolgozni, s akkor a legboldogabbak, ha a munkájuk minimális emberi interakciót igényel. Fontos azonban megjegyezni, hogy az introvertáltság nem jár kéz a kézben a félénkséggel vagy épp a társas szorongással, azaz egy introvertált számára az ideális munka nem feltétlenül jelent teljes izolációt.

Tény, hogy alapjáraton nem értékesítési, ügyfélszolgálati vagy más olyan karrierre vágynak, ami folyamatos és intenzív kapcsolattartást igényel másokkal. Az is igaz, hogy vannak olyan szakmák, üzletágak (IT, mérnöki területek, pénzügyi, ahol dominánsabb a csendes introvertáltak jelenléte.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi a teendő álláskeresés esetén, ha a fenti csoportba tartozunk? A számunkra ideális állás kiválasztásakor néhány apróságra mindenképp érdemes figyelnünk.

Az első, hogy legyen ráhatásunk a környezetünkre, a napi teendőinkre, a kommunikációs stílusunkra, illetve megválaszthassuk, hogy mennyi időt töltünk más emberek társaságában. Elképzelhető ugyanis, hogy nem tudunk mindig mindent kontrollálni, de megnyugtató lehet számunkra, ha van elegendő választási lehetőségünk, hogy az introvertáltságra jellemző igényeinket tudjuk elégíteni.

Fontos az is, hogy legyen lehetőségünk csiszolni a készségeinket, adottságainkat. Az introvertáltak ugyanis képesek a dolgok mélyére ásni, fejlődni és szakértővé válni a munkájuk során, de egy tréning vagy egy iskolai képzés keretében is.

Érdemes még megemlíteni, hogy az eredményesség az introvertáltak számára nem feltétlenül a külső díjak, elismerések megszerzését jelenti, sokkal inkább szeretnék az önbecsülésüket megerősíteni és mások tiszteletét kivívni. Épp ezért az ideális állásban éreznünk kell, hogy a munkánk a személyes célunkat is tükrözi, valamint egy nagyobb célt is ki kell elégítenie: értéket teremteni, s pozitív hatással lenni mások életére.

Az álláskeresés során introvertáltként talán kicsit nehezebb helyzetben vagyunk, hiszen lassabb a folyamat például a kapcsolatépítés terén. Nincs mese, egy kicsit meg kell erőltetni magunkat, közhelyesen szólva ki kell lépnünk a komfortzónánkból, ha munkára van szükségünk. Tippünk, hogy vegyél részt néha közösségi eseményeken, esetleg konferenciákon, de azért nem kell túlzásba esni. Online is bővítheted ugyanis a szakmai hálózatod, ami nem igényel személyes interakciót. A LinkedIn például nagyon jó lehetőségeket tartogat számodra.

Ha pedig ráakadtunk a megfelelőnek tűnő munkára, akkor jöhet az állásinterjú. Tudjuk, ez is egy stresszes helyzet, különösen, ha introvertált valaki, ám némi gyakorlással könnyen leküzdhető, vagy legalábbis csökkenthető a félelem. Tippünk, hogy hangsúlyozd erősségeidet, s emeld ki a beszélgetés során, hogy miben vagy jó. Fontos a tervezés is. Az introvertáltak szeretnek először gondolkodni és utána cselekedni. Tedd ezt az állásinterjú előtt is. Gondold át, hogy milyen kérdéseket kaphatsz és készülj fel rájuk. Így biztosan nem érhet baj.