Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mesterséges intelligencia: tényleg jó nekünk?
2023-07-20

Hatalmas sebességgel tarolta le 2022 végén a ChatGPT a közösségi platformokat, a hírfolyamok tele voltak a mesterséges intelligencia előnyeivel és azzal, hogy lehet ezt hatékonyan beépíteni a munkafolyamatokba.

 A világ vezető vállalatai meg vannak győződve arról, hogy a mesterséges intelligencia sok terhet levesz az alkalmazottak válláról és kutatásokkal támasztják alá, hogy az automatizálás kezelheti a kiégést és javíthatja a munkavégzést.

Sokaknál megcsillan a remény, hogy az automatizálással az időigényes feladatokat nem kell többé elvégezni, foglalkozhat a munkavállaló más, fontosabb feladatokkal. Ez arra enged következtetni, hogy csökkenhet a munkavállalók munkavégzéssel kapcsolatos aggodalma. A kérdés az, hogy a mesterséges intelligencia vajon lehetővé teszi-e a dolgozók számára, hogy több szünettel, kevesebb fáradtsággal végezzék a feladataikat? Vagy inkább teret enged annak, hogy sokkal több új feladatot kell elvégezni a munkavállalónak? Bár a mesterséges intelligenciát a vállalatok arra használják, hogy növeljék a termelékenységet, ezáltal még több profitra tegyenek szert, nem lehet tudni, hogy hosszú távon, miként fogja érinteni a dolgozókat, ha robotok végzik el a munka nagy részét. Nem lesz-e nagyobb táptalaja a munkavállalói kiégésnek? Mi lesz a személyes kapcsolatokkal? A vállalaton belüli kohézióval? Jelenleg nem lehet megjósolni, hogy milyen hatással lesz a mesterséges intelligencia a dolgozókra. Lehetnek olyan munkakörök, ahol az automatizálás hozzájárul ahhoz, hogy a munkavállaló sokkal érdekesebb, izgalmasabb feladatot hajtson végre, miközben a robot elvégzi az unalmasabb munkát. De ennek ellenkezője is megtörténhet, hogy bizonyos munkakörök teljesen megszűnhetnek.

A cégeknek mindig ott van a választás lehetősége:

  • Az automatizálással kevesebb munkavállalót alkalmaznak. (Tehát többen el fogják veszíteni az állásukat.)
  • Tovább növelik az egyéni munkaterhelést. (A munkavállaló terhei nem fognak csökkeni, csak más feladatokat kell végeznie.)
  • Vállalati „mohóság”: nagyon könnyen belekerülnek a növekedési spirálba, folyamatosan emelhetik a „lécet”, újra és újra gyorsítani akarnak a munkafolyamatokon.
  • Osztozhatnak a cégek a munkavállalókkal a megnövekedett termelékenység előnyein: csökkenthetik a munkaidőt, a munkanapok számát, vagy a hétvégéi munkavégzést.
  • A bizonytalanság kezelése: aggódik a munkavállaló, hogy vajon mikor fogja átvenni a feladatait a gép?
  • Előtérbe kerül a kreatív, innovációfókuszú gondolkodásmód, lesz ideje és energiája ötletelni a dolgozónak, amely szintén profitot eredményezhet a vállalat számára.
  • A munkaadóknak jelentős szerepük lesz abban, hogy az automatizálást előnynek, vagy hátránynak fogja megélni a munkavállaló.

A vállalatoknak komolyan át kell tervezni a munkafolyamataikat, gyártósoraikat. Az újratervezés, mint procedúra naponta terítéken lesz a vezetői megbeszéléseken. A cégeknek arra is fel kell készülni, hogy a különböző generációk digitalizációhoz való hozzáállása merőben eltérő lehet. Teljesen máshogy fog hozzáállni az a munkavállaló az új technológia elsajátításához, aki már beleszületett a digitalizációba, mint az, aki épp most ismerkedik az újdonságokkal. Ezt a kihívást a munkáltató és a munkavállaló együttes hozzáállása gyűrheti le. Mindkettőnek érdeke, hogy minél könnyedebben és feszültségmentesen menjen végbe a folyamat.

Ami biztos: jelenleg a fejlett országok dolgozói aggódhatnak a legjobban. Főleg azok a munkavállalók számíthatnak elbocsájtásra a vállalatoknál, akiknek a munkájában sok az ismétlődő feladat, illetve maga a munkakör leginkább kiszámítható.

Munkavállalóként szinte biztosra vehetjük, hogy lassan-lassan nyitnunk kell az innovatív technológia irányába. Belátható időn belül Magyarországon is tömeges átképzésekre, új technológiák elsajátítására lesz szükség, illetve fel kell készülnünk arra, hogy a jövőben lehet, hogy olyan szakmában fogunk dolgozni, ami most még nem is létezik. Munkavállalói oldalról egyre nagyobb rugalmasság elérésére kell törekednünk, hogy tartani tudjuk a tempót a folyamatos innovációval és a felgyorsult világgal. Ehhez bizony szemléletváltásra lesz szükség, hogy képesek legyünk elengedni a régi „berögzött” munkával kapcsolatos hiedelmeinket, bevésődéseinket. Rá kell hangolódnunk a változó munkaerőpiaci igényekre, mert nem más, mint a megélhetésünk múlik rajta.
Ha nyitott vagy a fejlődésre és szeretnéd magad kipróbálni olyan multinacionális vállalatnál, ahol a legmodernebb gépekkel kell dolgozni, valamint a legújabb technológiával, akkor feltétlenül add be pályázatodat a táti nyitott pozíciókra!

Bővebb információ itt érhető el.