Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Egy cégnél dolgozunk: a csendes generációtól a „Z” generációig
2023-07-20

Mekkora a generációs szakadék a munkahelyeken? Milyen kihívásokkal néz szembe a munkáltató, ha több generáció dolgozik egy irodában?

A vezetőknek nincs egyszerű dolguk, ha arra gondolunk, hogy az ő feladatuk áthidalni a munkahelyen a generációs különbségek okozta nehézségeket. A mai üzleti környezetben már nem ritka, hogy több generáció dolgozik együtt a közös célok elérése érdekében. Nagy előnyre tehet szert az a vállalat, amely kiaknázza a több generációs csapatban rejlő piaci előnyt.

A munkahelyi generációs különbségek leginkább abban mutatkoznak meg, hogy az eltérő időben született munkatársak igényei és elvárásai különbözőek lehetnek. Például a csendes generáció tagjait a biztos jövedelem érdekli a legjobban még akkor is, ha az kevés. A Baby boomereknek sokkal inkább fontosak az alapbér mellett a különböző juttatások. A „Z” generáció tagjai szívesen támaszkodnak a technológiára, követik a trendeket és könnyen felveszik a ritmust, ha technológiai újításokról van szó. Inkább kommunikálnak a social média platformokon, az idősebb generáció pedig a szóbeli kommunikációt részesíti előnyben.
Nézzük, hogy kiket értünk 5 generációs munkavállalók alatt: (A dátumok hozzávetőlegesek!)

  • Z generáció (1997–2012)
  • Millenárisok/Y generáció (1981–1996)
  • X generáció (1965-1980)
  • Baby boomerek (1946-1964)
  • Csendes generáció (1928 és 1945 között született)

A csendes generáció, vagyis a tradicionalisták a jelenlegi munkaerő legkisebb részét alkotják. Számukra az emberi kapcsolatok a legfontosabbak, igyekeznek segíteni másoknak és hűséges munkavállalók. Értékelik a biztonságot és számukra a hagyományos értékek a legfontosabbak.

A Baby boomerekre is még az jellemző, hogy ragaszkodnak a megszokott, hagyományos dolgokhoz, keményen dolgoznak, lojálisak és elkötelezettek. Nekik nincs szükségük folyamatos visszajelzésre a munkájukat illetően.

Az „X” generációs munkavállalók már lazábbak, inkább vállalkozó szelleműek, mint felmenőik. Szívesebben dolgoznak olyan vállalatoknál, ahol bónuszokkal és különféle plusz juttatásokkal is számolhatnak. Fontos számukra a munka és magánélet egyensúlya. Szívesebben vállalnak kockázatot és előnyben részesítik azokat a munkahelyeket, ahol van előre lépési lehetőség.

Az „Y” generáció már beleszületett egy olyan társadalomba, ahol a technológia óriási fejlődésnek indult. Ennek a generációnak a tagjai olyan munkahelyen érzik jól magunkat, ahol van értelme a munkájuknak és kreatív készségeiket is megmutathatják. Nyitottak az innovációra és előszeretettel használják a social média platformokat. Ők azok, akik nem félnek szembe szállni a vezetőjükkel, ha újításokról van szó, hogy innovatív megoldásokat dolgozzanak ki együtt.

A „Z” generációs munkavállalók még csak most kezdenek el belépni a munkaerőpiacra. Elvárják a hitelességet, azt, hogy a vezetőjükre mentorként tudjanak felnézni. A social média és a technikai újítások a hétköznapjaik részét képezik. Szeretik használni a technológiát és ennek hangot is adnak. A legtöbb „Z” generációs már rugalmas munkakörnyezetre és átláthatóságra vágyik egy munkahelyen. Ők azok, akik a legkönnyebben váltanak, ha a céghez fűzött reményeik nem válnak be. Ha azonban a cég képes alkalmazkodni a „Z” generáció változó igényeihez, hosszú távú és elkötelezett munkavállaló válik majd belőlük.

A cikkben leírtak nagy általánosságban tükrözik a különböző generációk igényeit, elvárásait, ami természetesen személyiségből adódóan egyénenként változhatnak.
Legyél bármely generáció tagja, nálunk megtalálhatod, amit keresel. Nyitott pozíciókkal várunk, akár általános iskolai végzettséggel rendelkezel, akár diplomával keresel állást.

manatwork.hu
Értjük.
Megtaláljuk.