Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Karrierváltás, pályamódosítás: ezt tartsuk szem előtt, hogy sikerüljön!
2022-11-25

Ma már kevesen készülnek arra, hogy életük első munkanapjától az utolsóig egyetlen hivatásban dolgozzanak: a világ változik, és benne mi is – olykor pályát módosítunk, karriert váltunk. Hogyan tehetjük meg ezt sikerrel úgy, hogy előtte éveket vagy akár évtizedeket húztunk le máshol? És milyen buktatókra készüljünk fel?

Sokféle oka lehet annak, hogy valakinek a fejében megszületik a pályamódosítás, karrierváltás gondolata. Vannak, akiknek az életkörülményei változtak, például gyerekük született, és már nem akarnak napi 10-12 órát dolgozni (hétvégén is). Mások kiégtek a hivatásukban, megint másoknál pedig olyan külső körülmények is közrejátszhatnak, mint például a bizonytalan jövedelem vagy elbocsátás.

Persze, teljesen érthető, hogy ha megszületett bennünk a pályamódosítás gondolata, még akkor is kicsit félve ízlelgetjük azt, hiszen éveket, évtizedeket húztunk le egy szakmában. Ezt tudjuk, ehhez értünk. De érdemes kicsit kitekinteni ebből a bizonyos dobozból, és kilépni a komfortzónánkból – legalább gondolatban –, hogy kellően átgondolhassuk a karrierváltásunkat, és felkészülhessünk életünknek erre a fontos lépésére.

Mi kell a sikeres váltáshoz?

Első körben ismerjük meg a saját vágyainkat, motivációinkat. Vagyis, hogy mi az a terület vagy hivatás, ami tetszene, és miért szeretnénk ott elhelyezkedni. Nem mellékes az sem, hogy megvan-e bennünk az, ami az adott területen sikeressé tehet.

Ha például ingatlanügynöknek vagy kutyatrénernek szeretnénk állni, de nem szeretünk sokáig beszélgetni az emberekkel, vagy nem toleráljuk, ha néha hétvégén is csörög a telefonunk, akkor érdemes elgondolkodni inkább más opción.

Ehhez fontos a megfelelő önismeret, ami fejleszthető. Másrészt kérhetjük akár coach segítségét is, de a barátaink véleményét is kikérhetjük erősségeinkről, gyengeségeinkről. Ha sikerült szépen, vagy akár baráti viszonyban elválni az előző vezetőinktől, őket is fel lehet hívni tanácsért.

Ha minden egybevág, és arra jutunk, hogy nemcsak tetszik az adott hivatás, hanem minden meg is van bennünk ahhoz, hogy átnyergeljünk, akkor érdemes utánanézni, milyen képzettségre lesz szükség hozzá. Hónapokig, évekig kell tanulni? Akkor nézzük meg, lehet-e a választott képzést munka mellett végezni, vagy szakmai gyakorlatot vállalni.

Keressünk olyan ismerősöket, akik ebben a hivatásban dolgoznak, illetve olyan csoportokat a közösségi médiában, ahol több információt kaphatunk. Lehet, hogy az adott képzést úgy hirdetik, hogy munka mellett is végezhető, de ezt a gyakorlatban mégsem könnyű kivitelezni. Vagy épp magasabb szintű nyelvtudás kell hozzá, mint amit előzőleg feltételeztünk.

Azt is tisztázzuk magunkban, hajlandóak vagyunk-e annyi mindent megtenni az adott hivatásért, amennyit az információink alapján meg kell. Ér-e ez nekünk ennyit? Miről kell majd lemondani, mit „áldozunk fel” a pályamódosításért, karrierváltásért? Ha a szükséges lépéseket nem tekintjük áldozatnak, hanem inkább lépcsőfokoknak, amelyeken haladva elérjük a célunkat, az jó jel: ebben az esetben tényleg érdemes belevágni.

Milyen nehézségekkel járhat a karrierváltás, pályamódosítás?
Buktatók mindig lehetnek, ráadásul többféle nehézség is támadhat. Például kiderülhet, hogy a kiválasztott tanfolyam vagy képzés valamivel többe kerül, mint amire számítottunk, vagy más jellegű, nem várt anyagi vonzata lehet a karrierváltásnak. Erre is érdemes felkészülni, előre számolgatni, és a szükséges összegnél valamivel többet félretenni.

A másik dolog, ami nehézséget okozhat, az új hivatásunkba való belerázódás. Aki eddig egy multinál dolgozott, vagy reggel 8-tól délután 4-ig egy irodában ült, ahol a főnök mondta meg, mit kell elintézni, annak például a vállalkozói lét teljesen más lesz. Egy vállalkozó a maga főnöke. Így meg kell tanulni figyelni az idő- és pénzbeosztásra, és arra, hogy mindenkivel tartsa a kapcsolatot. Például az olykor problémás ügyfelekkel vagy a könyvelővel.

Az első lépések sosem könnyűek, érdemes ilyenkor időt adni magunknak és egyszerre mindig csak egy lépésre koncentrálni. Ne várjuk azt magunktól, hogy azonnal megváltjuk a világot, inkább legyünk türelmesek. A nagy eredmények nem fog azonnal jönni, de kitartó munkával és az önmagunkba vetett hitünkkel egy új hivatásban is sikereket és biztos jövedelmet érhetünk el.