Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - KKV vagy multi, melyiket válasszuk?
2022-11-22

Körbejártuk, mire számíthatunk, ha KKV-nál vagy ha multinacionális vállalatnál helyezkednénk el – jöjjön a pro és kontra mindkét cégtípus esetén!

Aki épp arra a kérdésre keresi a választ, hogy KKV-nál vagy egy multinál helyezkedjen-e el, azt első körben szeretnénk megnyugtatni: egyik sem jobb, mint a másik, de a kettő azért különbözik – mindegyiknek megvan az előnye és hátránya, ezeket szedtük össze most.

Mit kínálnak a multinacionális vállalatok?
Ahogy ezeknek a neve is mutatja, jellemzően több nemzetiségből tevődik össze a cég több száz, nem ritkán több ezer fős dolgozói létszáma. Így előfordulhat például, hogy az egyik meetingen a vállalat indiai részlegéről kapcsolódik be valaki, a másikon pedig hirtelen azért kell angolra váltani, mert megérkezik a brit részleg vezetője.

Így talán mondanunk sem kell, hogy a jó idegennyelv-tudás (főleg az angol) nem hiányozhat, ahogyan a megadott munkakörtől függően a főiskolai vagy egyetemi végzettség sem.

A pozíciók neve általában jól cseng, a fizetések többnyire elég jók, amelyek mellé olyan menő béren kívüli juttatások sem ritkák, mint a céges autó, céges telefon, vagy egy business English tanfolyam. A háttér pedig kiszámítható, így nem kell aggódni, ha valaki betegszabadságra kényszerülne, vagy babát vállalna.

A multiknál jellemzően jók az előrelépési lehetőségek, illetve külföldi projektek során is van lehetőség tapasztalatokat gyűjteni. Tehát ha karrierépítés a cél, biztosan a multi a jó választás!

Ami a hátrányokat illeti, egy multi sokkal személytelenebb, mint egy KKV. A feladatok kapcsán pedig kevesen látnak rá a nagy egészre, hiszen a kollégák többsége a részfeladat részfeladatát végzi. Nem ritka a túlóra, sem a meeting – igen, a meetingről is meetinget tartanak. Aki pedig döntéshelyzetbe kerül, gyakran érezheti, hogy meg van kötve a keze, hiszen egyeztetnie kell a felettesével (aki tovább egyeztet a felettesével, és így tovább).

Mit kínálnak a KKV-k?
A kis- és középvállalkozásoknál ezzel szemben családiasabb közegbe érkezhetünk, itt tényleg mindenki ismer mindenkit. Ebből adódóan akár a tulajdonostól is lehet kérdezni, a hierarchiát gyakran nem veszik szigorúan, így az egésznek van egy vonzó, közvetlen bája. A KKV a multinál sokkal rugalmasabb lehet, itt jobban ráláthatunk a kerek egészre, tapasztalhatjuk a munkánk eredményét. Nincs túlszervezés, nincsenek meeting-dömpingek.

A KKV-k ideális lehetőséget jelenthetnek azoknak, akik szeretnek családias környezetben dolgozni, ahol nincs minden túlszabályozva. Ugyanakkor szeretik egészben látni a folyamatokat és nem jelent számukra gondot (sőt!), hogy akár több feladatkörben is elvárják tőlük a helytállást, na meg a multitaskingot.

A KKV-k hátrányai közt viszont muszáj megemlítenünk, hogy jóval kevesebb lehet a fizetés, mint egy multinál – sőt, lehet, hogy nem is fizetnek időben, vagy kiderülhet, hogy nem jelentettek be minket (vagy nem akkortól, amikortól mondták). Ezen kívül sok helyen nincs igazán megoldva a helyettesítés, gyakran nincs cafeteria, és a cégkultúra sem biztos, hogy mindenkinek való (igen, itt az ordibáló főnökre gondolunk).

Mi alapján döntsünk, hogy multi vagy KKV?
Vannak olyan munkakörök, ahol eléggé be van határolva, hogy mondjuk csak nagyvállalathoz, vagy csak KKV-hoz mehetünk, de most ettől vonatkoztassunk el, és maradjunk az egyéni döntéseknél.

Mindig azt kell nézni, hogy mit szeretnénk elérni. Ha magas fizetés, menő iroda, céges autó és karrierépítés a cél, akkor mindenképp egy multinál érdemes keresgélni. De ha inkább egy barátságos, jó hangulatú családi vállalkozásnál szeretnénk kibontakozni, és az sem baj, ha a fizetésünk nem eget verő, akkor egy KKV lehet a jó választás.

A cél minden esetben az, hogy úgy legyünk sikeresek, hogy közben megőrizzük a hivatásunk szeretetét, és mind a körülményekkel, mind a vezetőinkkel, mind az anyagiakkal elégedettek vagyunk. Legalább úgy nagyjából.