Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - A céges karácsonyi vacsora írott és íratlan szabályai
2022-12-02

Nagy bölcsesség, hogy érdemes a karácsonyi céges rendezvényen úgy viselkedni, hogy másnap is emelt fővel tudjunk bemenni dolgozni – ebben segíthetnek az alábbi, írott és íratlan szabályok.

Az év végi hajtás után sokan a karácsonyi céges bulin akarják kiengedni a gőzt. Ez pedig, mint az amerikai filmekben már megszokhattuk, általában úgy indul, hogy túl sokszor töltik újra a poharukat (és nem szódával), majd őszinteségi rohamot és / vagy táncos kedvet kapva a figyelem középpontjába manőverezik magukat. Rosszabb esetben erről csak utólag, a fotók és videók láttán dereng valami, de lehet, hogy még akkor sem. Ennyire nem érdemes „lelazulni”, mert legrosszabb esetben a megszégyenülésen túl az állásunkba is kerülhet. Viszont jó tudni, hogy a céges karácsonyon igenis jól érezhetjük magunkat, ha betartjuk az alábbi írott és íratlan szabályokat.

Írott és íratlan szabályok, amelyeket érdemes betartani a céges karácsonyi vacsorán

1. A céges karácsonyi vacsorához vagy bulihoz úgy álljunk hozzá, hogy alapvetően vállalati környezetben vagyunk, legfeljebb csak egy kicsit oldottabb a légkör – ennek megfelelően viselkedjünk és válasszunk beszédtémákat. A főnök lazán hátba veregetése például nem opció, ahogy inkább arról se beszéljünk, milyen durva hasmenése volt a kutyánknak a minap.

2. Ami az öltözködést illeti, fontos, hogy nem a barátainkkal megyünk táncolni, és nem is a szilveszteri buli főpróbáján leszünk. Nőként jó választás lehet például egy térdig érő, elöl-hátul csak finoman dekoltált fazonú, az alakot enyhén kiemelő ruha vagy koktélruha, a férfiak pedig a lezseren elegáns ing-nadrág kombóval szinte biztosan nem lőnek mellé (nyakkendőt és zakót is lehet viselni, ezek a táncos résznél úgyis lekerülnek). Érdemes viszont kerülni a farmert, a túl rövid szetteket, az átlátszó holmikat, a Mikulás-sapkákat, csúnya pulcsikat és egyéb jelmezeket. Hacsak nem visel mindenki ilyesmit, de arról általában előzetes egyeztetés történik a dolgozókkal. Abban az esetben viszont ehhez illik tartani magunkat.

Tipp: érdemes megnézni az esemény meghívóját, hogy mi a dress code, az sokat segít a ruhaválasztásban.

3. A karácsonyi céges rendezvény helyszínére érve nagy lehet a kísértés, hogy kiélvezzük a beszédek vagy a vacsora előtti nyugalmat, és elővegyük az okostelefonunkat, görgessünk kicsit a közösségi média oldalakon, vagy ráírjunk a párunkra, hogy minden rendben van-e otthon. Ehelyett azonban érdemes a táska mélyére süllyeszteni a telefont, és inkább csevegni egy kicsit az asztalunknál ülőkkel. Nemcsak ők, hanem a vezetőség is értékelni fogja, ha mobilozás helyett szocializálódunk egy kicsit.

4. Keveredjünk: ne ragadjunk le egy embernél egész estére – bármennyire bírjuk is az adott kolléga vagy kolléganő humorát –, és ne raboljunk el senkit túl sokáig a társaságtól. Ha több asztalnál is van ismerősünk, érdemes nagyjából óránként helyet változtatni, hogy mindenkivel tudjunk váltani pár szót.

5. A vezetőnkkel vagy más kollégákkal ilyenkor munkaügyben hosszas megbeszélést tartani szintén nem illik. Ha esetleg ők tennének ilyet (mert a harmadik koktél után talán úgy érzik, ezt muszáj azonnal megbeszélni), tereljük vissza őket a társasághoz. Vagy ha már javában megy a buli, akkor akár a parkettre.

6. A pletykálkodás, a rosszindulatú megjegyzések is tiltólistásak. Ha úgy érezzük is, hogy valaki indokolatlanul kapott dicséretet vagy túl nagy jutalmat, tartsuk magunkban a véleményünket, és inkább tereljük másra a figyelmünket: élvezzük az estét!

7. A végén köszönjük meg a szervezőknek a munkájukat, a cégvezetőnek pedig a vendéglátást – ez egy félperces kedves gesztus, ami nekik jól fog esni, nekünk pedig nem kerül semmibe.