Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Vállalkozóból alkalmazott: mi könnyítheti meg az alkalmazkodást?
2023-05-16

Gyakran látunk példát arra, hogy valaki alkalmazottból lesz vállalkozó, de ennek a fordítottja sem ritka. Lássuk, mi segíthet ilyenkor, hogy könnyebben menjen a visszailleszkedés a céges struktúrába, illetve az alkalmazotti létbe.

Számos oka lehet annak, ha valaki vállalkozóból alkalmazott szeretne lenni. Vannak, akik nagyobb stabilitásra, kiszámíthatóbb hétköznapokra és bérezésre vágynak, megint mások pedig azért döntenek így, mert a saját vállalkozás minden álmuk és igyekezetük ellenére sem lett olyan sikeres, mint szerették volna. Ilyen esetben kihívást jelenthet újra beilleszkedni egy cég működő struktúrájába, illetve egy csapatba, de szerencsére van pár módszer, ami segíthet megkönnyíteni az alkalmazkodást.

Kezdjük belül a változást
Ha nem úgy jött össze a vállalkozásunk, mint ahogy szerettük volna, próbáljuk ne kudarcként megélni, illetve kommunikálni, mert az már az állásinterjún bénító erővel hathat ránk, és a sikerünk útjába állhat. Inkább arra helyezzük a hangsúlyt, mit tanultunk vállalkozóként. Lehet, hogy javult a kommunikációnk, vagy megtanultunk jobban átlátni komplex folyamatokat? Esetleg multitaskingban fejlődtünk, vagy a felelősségtudatunk lett nagyobb? Minden apróságnak tűnő dolog fontos lehet, beszéljünk ezekről bátran, és magunkban is a tapasztalatokat erősítsük, a kudarcérzet helyett.

Ezen kívül érdemes az alkalmazotti létre is másképp gondolni, mint egy reggel nyolctól délután négyig tartó mókuskerékre. Koncentráljunk az előnyökre, mint a stabilitás, illetve az, hogy a napunknak megint lesz egy jól átlátható kerete. És próbáljuk megismerni a vezetőket, kollégákat. Hiszen a csapatba beilleszkedve a munkával járó stresszt és felelősséget is velük együtt fogjuk viselni - ez pedig könnyebb, ha jó a csapat, és benne mi is megtaláljuk a számításunkat.

Fontos a megfelelő célok kitűzése
Mivel alkalmazottként is többféle lehetőségünk van elhelyezkedni, érdemes előre tisztázni magunkban, mit szeretnénk. Pontosan milyen munkahelyre és milyen munkaidőben szeretnénk visszatérni? Esetleg van még teendő a vállalkozásunk felszámolása körül, amire időt kell szánnunk, vagy szeretnénk munka mellett napi néhány órában megtartani? Ha megvannak a célok, érdemes azoknak megfelelően elkezdeni az álláskeresést.

Félelmek és megoldások
Aki még sosem volt alkalmazott, vagy több év vállalkozói lét után döntött úgy, hogy ismét egy cégnél akar dolgozni, annak talán az a legnagyobb félelme, hogy hogyan illeszkedik majd vissza egy kötöttségekkel teli rendszerbe. Ebben segíthet, ha nem siettetjük a dolgokat (amennyiben van rá mód), illetve, ha eleinte részmunkaidős állást vállalunk. Aztán ha már jobban megy az alkalmazkodás, beszélhetünk az illetékes vezetővel a teljes munkaidőről.

Arra is készüljünk fel, hogy az első időszak nem lesz kihívásoktól mentes. Nemcsak a kötött munkaidőt kell megszoknunk, hanem a céges szabályokat, meetingeket, új kollégákat, és valószínűleg egy teljesen új rendszer kezelését is meg kell tanulnunk. Ezt már felsorolni is sok, épp ezért fontos a fokozatosság és a türelem. Ebben az első időszakban sokat segíthet, ha a cégen belül tudunk valakivel beszélgetni arról, hogy boldogulunk – ez lehet a vezetőnk, egy kollégánk vagy egy mentor. De akár egy coach felkeresése is hasznos lehet.

Fontos tehát, hogy időt adjunk magunknak a beilleszkedésre, miközben kommunikáljuk folyamatosan, hol tartunk, illetve hogy van-e esetleg elakadásunk bármivel kapcsolatban.

Vállalkozóból alkalmazottá válni nem könnyű, de megéri türelmesnek és kitartónak lenni! Aki ezen az irányon gondolkodik, annak érdemes körülnézni az oldalunkon is, mert számos álláslehetőséget kínálunk mind fizikai, mind szellemi hivatásokban. Mindenre van megoldásunk, keressenek minket bizalommal!