Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Az önéletrajz evolúciója: ennyit változtak a CV-k az elmúlt 25 évben
2023-05-22

A kézzel írott, levélszerű önéletrajzoktól az amerikai típusúakon át a QR-kóddal beolvasható CV-ig – lássuk, milyen utat jártak be az önéletrajzok az elmúlt 25 évben.

Egész máshogy nézett ki, és tartalmában is más volt egy önéletrajz a kilencvenes években, mint mondjuk 10 éve vagy napjainkban – tekintsük át röviden, hogyan alakult az önéletrajz fejlődése, evolúciója az elmúlt nagyjából 25 évben.

Egy kis időutazás: a kézzel írott önéletrajz
Nem is kell messzire utaznunk az időben, elég, ha nagyjából 25 évet visszarepülünk. Képzeletben lépjünk be egy cégvezető irodájába, aki íróasztalánál ülve, a sokadik cigarettára gyújtva, vezetékes telefonja csörgésétől meg-megzavarva épp egy levelet olvas. Ha közelebbről szemügyre vennénk, láthatnánk, hogy tulajdonképpen egy önéletrajzot tart a kezében. Ezek akkoriban még gyakorlatilag egyet jelentettek egy formális, hivatalos levéllel, de olyan személyes adatok is szerepeltek bennük, mint a jelentkező családi állapota, gyerekeinek száma, születési dátuma, stb..

Ezeket a gyakran terjengős és felesleges infókkal telezsúfolt, kézzel írott leveleket váltották az amerikai típusú önéletrajzok, amelyek sokkal inkább a lényegre koncentráltak: felsorolásszerűen tartalmazták a jelentkezők eddigi munkahelyeit, iskoláit, egyéb ismereteit. A számítógépek elterjedésével ezeket egyre többen gépelték, szövegszerkesztő programmal formázták, nyomtatták, postázták, illetve később e-mailen küldték.

A digitális fényképezőgépek, illetve a kamerás mobiltelefonok tömeges elterjedésével pedig az sem okozott nehézséget, hogy digitálisan megszerkesztett, szépen formázott CV-be egy portré fotót is illesszenek magukról.

Egyediségre törekvés és profi szerkesztés
A CV-k evolúciójában fontos elemmé vált az egyediségre törekvés is. A pályázók szerettek volna, illetve szeretnek a mai napig kitűnni a többiek közül ismereteikkel, készségeikkel, amelyeket hasznosnak gondolnak a pozíció szempontjából. Ennek viszont nagy veszélye, hogy terjengős, felesleges adatokkal teli és túl hosszú lesz a CV.

2010 környékén még úgy tartották, egy hr-es 20 másodpercet szán egy-egy önéletrajzra, de 2021-ben már több helyen azt írták, hogy ez jelentősen rövidült: már nem több mint 6 másodperc. Érdemes tehát lényegre törő, jól strukturált önéletrajzzal megpályázni a nekünk tetsző pozíciót!

Ma már nagyon profi önéletrajz-szerkesztő sablonok is megtalálhatók a neten – többek közt nálunk, a Man at Work oldalon is többféle, ingyenes sablon áll az álláskeresők rendelkezésére, melyeket gyorsan és egyszerűen ki lehet tölteni, és a segítségükkel könnyebb a lényegre fókuszálni.

A közösségi média jelenlétünkre pedig nem csak figyelni ajánlott, hanem azt is jó tudni, hogy ha 2023-ban a szakértelmünk szemléletesebb bemutatására LinkedIn profilunkat, vagy például egy fotós lehetőségre jelentkezve Instagram-oldalunkat csatoljuk a CV-nkhez, azt a cégek nagy eséllyel felhasználják ahhoz, hogy teljes képet kapjanak rólunk. És valószínűleg ezek az oldalak is sokat nyomnak a latba a végső sikerünk szempontjából.

Az önéletrajzunkat manapság – azon túl, hogy egy-egy nekünk tetsző álláshirdetésre elküldjük – érdemes online karrierportálokra is feltölteni, ahol a cégek számára is könnyen elérhető, illetve bármikor megosztható vagy lecserélhető.

QR-kóddal beolvasható CV, névjegy vagy LinkedIn profil
Ha pedig szeretnénk igazán átélni a 21. század „csodáját”, akkor generálhatunk magunknak egy QR-kóddal beolvasható CV-t. Vagy a fent már emlegetett LinkedIn profilunkat adjuk így az önéletrajzunkhoz. Ehhez szükségünk lesz egy QR-kód generátorra – ilyet pár kattintással találhatunk a Google-ben is. És érdemes is, mert így még mindig ki lehet tűnni a jelentkezők tömegéből – még akkor is, ha a hr-es tényleg csak azt a bizonyos 6 másodpercet szánja a CV-nkre.