Önéletrajz feltöltés
2018-07-24

Egy új munkahelyen sosem egyszerű helytállni, eleinte sokszor stresszesek a mindennapok. Nem mindegy azonban, hogy kimerültség miatt érzed cefetül magad vagy totálisan rossz a környezet, s menekülnöd kell a cégtől. Mutatjuk, milyen jelekre kell figyelni.

Man at Work - Blog - Problémák az új munkahelyen

Új munkahely egyenlő kihívások.

Gondoljunk csak bele. Találkozol rengeteg ismeretlen emberrel, elönt ezernyi feldolgozandó információ, s még azt is ki kell derítened, hol ebédelj nap mint nap. Nem beszélve arról, hogy az új főnöködet is le kell nyűgöznöd. Teljesen normális, ha picit elveszíted az egyensúlyt. Jogosan merül fel azonban a kérdés: honnan fogod tudni, hogy zavaros érzéseid és kimerültséged vajon nem azt jelzik-e, hogy totálisan rossz helyre kerültél? Mutatjuk mi számít normálisnak, s melyek a vészjelek.

Ha például kimerült vagy, az teljesen normális.

Ha új munkahelyed van, egész nap „be vagy kapcsolva”, így nem csoda, ha lemerülsz. Rengeteg tréningen kell részt venned, számtalan új információt kell befogadnod és feldolgoznod, ami biztosan megvisel. Ne aggódj, néhány hét múlva újra a régi leszel.

Ahogy az sem nagy gáz, ha eleinte nincsenek barátaid.

Tudjuk, a volt cégednél mindenkit ismertél, és nagyon jókat beszélgettél a csapatoddal, ám az új munkahelyeden magányosnak érzed magad. Az elején ez teljesen normális: a kapcsolatok kialakulása időt vesz igénybe, ezért próbálj meg türelmesnek lenni. Keresd az alkalmat a kapcsolódásra, például menj el kávézni új munkatársaiddal.

Nem kell parázni attól sem, ha úgy érzed, semmi ötleted arról, hogy mit kéne csinálnod.

Egyáltalán nem vagy biztos abban, hogyan tudnál helytállni ebben az új helyzetben? Sőt még azt is megkérdőjelezed, hogy elég képzett vagy-e a munkához? Mindez a kétely és bizonytalanság teljesen normális. Időbe telik, míg belerázódsz az új munkába, különösen akkor, ha teljesen új pozícióba vagy iparágba kerülsz. Ne felejtsd el, hogy azért alkalmaztak, mert hisznek a képességeidben. Higgy magadban te is! Hamarosan belejössz.

Vannak azonban vészjelek is, amelyek azt jelzik: nem jó helyre kerültél, innen hamarosan lépni kell.

Például, ha rettegsz munkába menni, reggelente szinte kényszerítened kell magad, hogy elindulj. Egész nap az órádat nézed, mikor telik már el az idő, és elrejtőzöl ebédidőben, nehogy együtt kelljen lenni a kollégáiddal. Ha ezek a tünetek tovább tartanak egy hétnél, akkor az nagyobb problémát jelezhet. Tölts egy kis időt azzal, hogy megvizsgálod, mi az, ami nem működik a számodra, és ne felejtsd el, teljesen rendben van, ha nem tökéletes az illeszkedés.

Az sem túl jó ómen, ha senki sem hajlandó segíteni neked.

Se a vezetőd, se a kollégáid, se a HR. Irány nélkül lebegsz az irodában. Ha tanácsot kérsz a főnöködtől, majd felrobban. Ha e-mailt írsz, nincs válasz. Ez így biztosan nem normális. Nyilván nem szabad azonnali reakciókat várni elfoglalt főnöködtől, kollégáidtól, de ha soha nem kapsz figyelmet, akkor itt valami határozottan rossz.

Vészjelnek számít, s érdemes gyanakvással kezelned a helyzetet, ha a munka, amire jelentkeztél, és a munka, amit végzel, totálisan különböznek egymástól.

Ha nagy szakadék van az ígéret és a valóság között, valószínű rossz hajóra kerültél. Gondolkozz el a munkahely váltáson.