Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Munkahelyi kritikák kezelése
2022-02-24

A munkahelyi kritikákat soha nem könnyű elfogadni, még akkor sem, ha konstruktív jellegűek. Megfelelő hozzáállással azonban profitálhatunk is belőle.

 A munkahelyi kritikákat soha nem könnyű elfogadni, még akkor sem, ha konstruktív jellegűek. Megfelelő hozzáállással azonban profitálhatunk is belőle.

Nézzük az alaphelyzetet, Új munkahely, ahol megfeleltél az állásinterjún, azaz szakmailag leteszteltek, kérdezgettek. Erre az első hét után kiderül, hogy kis túlzással semmit nem tudsz, vagy legalább-is úgy érzed magad az új pozícióban. Közben jönnek kritikák is a kollégáktól, akik még nem fogadtak be igazán. Kétségbeesésre azonban semmi ok.

Tudjuk, nehéz helyzet az ilyen, de ahhoz, hogy megfelelően tudd kezelni a kritikát, az első lépés, hogy nyitottan és figyelmesen meghallgasd, és ne csak a támadást lásd benne. Lehet, hogy valaki nem a legtapintatosabban közölte a negatív visszajelzését a munkáddal kapcsolatban, de attól az még lehetett őszinte és hasznos visszajelzés, amiből hosszútávon profitálhatsz.

Kezdd a legnagyobb kritikusoddal. Keresd fel és kérj tőle segítséget. Hidd el, értékelni fogja, ha az ő szakmai véleményét, tanácsát kéred ki, jelezve ezzel, hogy elismered a szakmai tudását.

Érdemes azt is megtanulni, s erre bizony csak a gyakorlatban van lehetőség, hogy miképp elemez-heted a bírálatokat, és hogyan döntsd el, mit tarts belőlük megfontolandónak. Ha a visszajelzés szóban hangzik el, jó ötlet feljegyzést készíteni az elhangzottakról, ha később vissza kívánsz térni azokra. Gondold át a következő lépéseket annak érdekében, hogy a jövőben ne kapd meg újra ugyanezt a visszajelzést. Például készíthetsz listát a javítandó pontokról, hogy nyomon követhesd fejlődésedet. Komolyabb ügyekben, illetve ha a visszajelzés a főnöktől érkezik, érdemes utólagos megbeszélést kezdeményezni, ahol értékelhetitek a visszajelzés kapcsán tett lépéseidet.

Fontos megemlíteni: a saját szakmai javaslataidat csak akkor add elő, ha megalapozottan alakítottad ki, alaposan megvizsgálva a lehetőségeit az ötleted megvalósíthatóságának. Hiszen nincs is rosszabb annál, mint mikor a frissen érkezett kolléga azonnal meg akar reformálni mindent, mintha eddig minden rosszul működött volna nélküle. Ez csak ellenállást szül, még akkor is, ha a javaslatok egyébként jók. Kifejezetten kerüld azt az érvelést, hogy az előző munkahelyeden így volt.

Ha viszont tényleg elkövetsz egy-két hibát, akkor sem dől össze a világ. Nem érdemes folyamatosan ostorozni magad érte. Közhely, de igaz: senki sem tökéletes. Fontos, hogy tisztában légy gyengeségeiddel, de ne feledd erősségeid és eredményeid sem. Legyél büszke arra, amit jól csinálsz, és ne lovagolj túl sokat a hibákon, mert azok negatívan befolyásolják az önbizalmad.