Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mit tehetünk, ha nem tetszik az új munkahelyünk?
2023-02-23

Nagy reményekkel váltottunk, esetleg magasabb pozícióba, több fizetésért, mégsem vagyunk elégedettek? A helyzetet gyakran megoldja az idő, a türelem, gondolataink pozitívabbra hangolása, esetleg egy coach vagy egy mentor, aki segít megbirkózni az új közeg kihívásaival. De mi van akkor, ha úgy érezzük, semmi nem segít?

 Egy új munkahely olyan, mint egy szülinapi torta. Kinézhetjük magunknak a neten, érdeklődhetünk a rendelés előtt, és úgy érezhetjük, minden részletet pontosan megbeszéltünk a cukrászdával, amikor véglegesítettük, mit szeretnénk. Az viszont, hogy mennyire lett szép és finom a végeredmény, csak akkor derül ki, ha megkapjuk és belekóstolunk.

A tortához hasonlóan új munkahelyünkről is kiderülhet, hogy a cukormáz ízetlen, vagy épp kellemetlen összhatású belsőt rejt. Esetleg nem is erre a kombinációra gondoltunk (a feladatok terén), de megtévesztett minket a leírás.

Persze, az első gondolatunk az lehet, hogy mire való a próbaidő: nem éppen az ilyen helyzetekre? Hogy a valamiért mégsem tetsző pozícióból azonnal fel lehessen állni. De a dolog nem mindig ilyen egyszerű. Mi van, ha valaki nem tud, vagy nem akar egyik napról a másikra ismét munkakeresővé válni? Vagy ha a próbaidő után derül ki, hogy mégsem szeretnénk az új munkahelyen maradni?

Ha úgy érezzük, a kezdeti lelkesedés után már eszünk ágában sincs az új munkahelyünkön maradni, tegyük fel magunknak a nagy kérdést: van-e bármi, amiért maradnánk, vagy mindenképp fel akarunk mondani? Hogy jó döntést hozzunk, érdemes a következőkre is figyelni (és az azonnali asztalborogatás és az épületből való kiviharzás nincs a listán).

4 helyzet, és amit tehetünk, ha nem tetszik az új munkahelyünk

1. Túl sok a feladat, nehéz a munka – Ne egy nap alatt akarjunk mindent megtanulni, mert az nem fog menni. Legyünk türelmesek magunkkal, és szükség esetén kérjünk egy kis türelmet a munkaadónktól is, míg mindenbe belerázódunk. Ha hetek múlva sem sikerül felvennünk a fonalat, kérjünk plusz segítséget. Senki sem fog haragudni, ha őszintén elmondjuk, hogy elsőre nem értettünk pontosan valamit, és megkérjük, magyarázza el újra. Kérdezni érdemes, és új környezetben kell is. Akár arról is, hogy a többieknek mi segített az első időszakban, hogyan lehetne még gördülékenyebb a betanulásunk.

A határok megismerése és meghúzása
Ha túl soknak érezzük a feladatokat, vagy túl nehéznek a munkát, gondoljunk vissza arra, erről volt-e szó, amikor aláírtuk a szerződést. Ha nem, jelezzük bátran a vezetőségnek. A határok meghúzása és betartása fontos, de ha nem vezet eredményre, lehet, hogy tényleg a távozás a jó döntés.

2. Nehezen tudunk együtt dolgozni a felettesünkkel vagy a kollégákkal – Érdemes őszintén jelezni, hogy úgy érezzük, ezen a területen falakba ütköztünk, de szeretnénk megoldást találni. Ha ezek után sem változik a helyzet, és az együttműködés legkisebb jelét sem tapasztaljuk, sőt, esetleg romlik a helyzet, akkor érdemes a mérgező közegből inkább kilépni.

3. Nem a számunkra legmegfelelőbb pozícióban kezdtünk el dolgozni – Lehet, hogy papíron minden szupernek tűnt, de néhány hét alatt kiderülhet, hogy az álommunka mégsem nekünk lett teremtve. Ilyen esetben nem muszáj egyből a felmondólevelünket fogalmazni: kérdezzünk körbe a cégnél, hátha van lehetőség egy másik osztályon vagy egy másik, hozzánk sokkal jobban passzoló pozícióban folytatni a munkát.

4. Megoldásokat és válaszokat ígérnek, de a cég csak az időt húzza – Ha már jeleztük, hogy az új munkahelyünk valamilyen okból nem ideális számunkra, és a munkaadónk azt ígérte, megoldjuk, de érdemben nem történik semmi, azt ne hagyjuk annyiban. Érdemes ilyenkor egy időkeretet megszabni, és azt kérni tőlük, hogy a következő hónap végéig találjunk tényleges megoldást a problémára. Emeljük ki azt is, hogy kompromisszumképesek vagyunk, hiszen ahogy nekünk, úgy a cégnek is az az érdeke, hogy maradjunk.

Ha mindent jól átgondoltunk és felmondásra kerülne a sor, pörgessük végig magunkban, hogy milyen okok vezettek idáig, mind a cég, mind a magunk részéről, és fogadjuk meg, hogy legközelebb már okosabbak leszünk. Ne ostorozzuk magunkat és ne kudarcként fogjuk fel ezt a kis kitérőt, inkább gondoljunk arra, hogy új tapasztalatokkal gazdagabban folytathatjuk egy olyan munkahelyen, ami már minden szempontból megfelelő lehet számunkra.