Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mit tegyünk, ha a nyári melegben nehezebben megy a munka?
2022-08-29

A hőségben fáradtabbnak, nyomottabbnak érezhetjük magunkat, és nehezebben mehet a munka is. Szerencsére van néhány tanács, illetve módszer, amiket érdemes bevetni, hogy a kánikula ne nyomja rá a bélyegét a teljesítményünkre.

 Mit tehetünk, hogy könnyebben menjen a munka a hőségben?

-Érdemes a munkaidő első perceiben bemelegíteni. Ez elsőre talán az általános iskolai testnevelésórákat idézi, de ahogy annak idején ott, úgy manapság a munkában is megvan az előnye. Egy kis átmozgatással „bejáródnak” izmaink, ízületeink, felpezsdül a keringésünk, így az egész testünket ráhangolhatjuk a munkára. Különösen fontos ez, ha fizikai munkát végzünk, mert még a sérüléseket is segíthet elkerülni.

-A rendszeres vízivás mindig fontos, a nagy melegben viszont elengedhetetlen. Hidratáljunk 15-20 percenként, lehetőség szerint ne túl hideg folyadékkal, elsősorban vízzel vagy cukor nélküli teával. Kerüljük a túl sok koffeint, az ízesített és cukrozott italokat.

-Tartsunk kisebb szüneteket. Ez mind szellemi, mind könnyű vagy nehéz fizikai munka esetén nagyon fontos. Óránként legalább 5-10 perces szüneteket javasolt beiktatni, de a munkaadók általában segítenek abban, ha ilyenkor úgy osztja be az idejét a dolgozó, hogy rövidebb etapok után tart pihenőt a munkában.

-A legmelegebb órákban dolgozzunk árnyékban. Ha kánikulában szabadtéren végzünk fizikai munkát, a munkaterületet árnyékolni kell (ha lehet). A feladatokat pedig általában úgy szervezik, hogy a déli órákban senkinek se kelljen hosszasan a tűző napon dolgozni. Érdemes ilyenkor úgy ütemezni a munkát, hogy árnyékban tudjuk elvégezni, amit lehet, és 15 óra után menjünk csak ismét napra.

-Az sem mindegy, a munkán kívül hogyan töltjük az időnket, mennyire tudunk pihenni, feltöltődni. Próbáljunk figyelni például arra, hogy minden adott legyen a nyugodt alváshoz, ennek érdekében érdemes késő este még jól átszellőztetni a lakást.

-Ha enyhülést keresünk a kánikulában, a légkondicionálók kézenfekvő megoldást jelenthetnek, de érdemes óvatosan bánni velük. Mert bár felüdülésnek tűnhet a 40 fokból belépni a 20 fokba, ez az érzés csalóka és akár meg is betegíthet. Érdemes tehát mind az irodában, mind a lakásban a kinti hőmérsékletnél legfeljebb 8-10 fokkal alacsonyabbra állítani a klímát, és akkor sem magunkra fújatni a levegőt, hanem mondjuk az ablakra. Ez biztonságosan segít enyhülést találni a nyári melegben, ezáltal munkakedvünkre is pozitívan hathat.