Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Milyen fizetési igényt jelölj meg?
2021-05-27

Az álláshirdetések jelentős részénél belefuthatunk abba, hogy a pályázattal együtt fizetési igény megjelölését is kérik a cégek. Ez a legtöbb álláskereső valóságos rémálom, hiszen komoly tétje van a dolognak és a béralku folyamata tulajdonképpen ezzel el is kezdődik. Ráadásul nagyon nem mindegy honnan indítunk, milyen összeget mondunk/írunk.

Az első és legfontosabb: ha nem várják el az álláshirdetésben, akkor nem kell megadni a bérigényt! Persze a legtöbb helyen kérik, s teszik mindezt úgy, hogy nem mutatják be teljes részletességgel az adott munkakört. Másrészről pedig álláskeresőként joggal tarthatunk attól, ha túl magas összeget kérünk már az önéletrajzban, félő, hogy kapásból kirostáljuk magunkat a jelentkezők közül.

Ha viszont túl keveset mondunk, akkor jelentősen korlátozzuk a későbbi alkupozíciónkat, s lehet, hogy be kell érnünk egy jóval alacsonyabb fizetéssel, mint amit kérhettünk volna. Érdemes tehát időt szánni a felkészülésre.

Ahhoz, hogy úgymond “beárazd” magad, tudnod kell, hogy mit kínálsz cserébe. Másképpen fogalmazva: tudnod kell, hogy mi az értékes abban, amit kínálsz, s azt is tudnod kell, hogy a cégek ezért a tudásért nagyságrendileg mennyi fizetést szoktak adni. A válasznak tehát neked kell utánajárni.

Az első terep az internet, ahol sok bérfelmérés elérhető, s fórumokon is rendszeres téma a bérezés. Érdemes megkérdezni az ismerősöket, volt kollégákat, szakmabelieket, toborzási tanácsadókat, de még egy állásbörzére is ellátogathatunk, ahol a HR-eseknek lehet szegezni a kérdést: szerintük mennyit lehet keresni egy olyan pozícióban, amire te pályázol.

Ami az önéletrajzot illeti, három út áll előtted. Az első, hogy beírod: a bérigényem alkuképes. Így összeg nélkül is remekül működik a dolog, ráadásul adhatsz egy kis időt magadnak a telefonos interjúig vagy az első személyes találkozásig, ahol viszont már nem húzhatod tovább a dolgot, mert biztosan rá fognak kérdezni összegszerűen is a fizetési igényre.

A második opció, hogy a fent vázolt „piackutatást” követően beírod az összegszerű bérigényed. Fontos megjegyezni, ez csak akkor működik, ha tisztában vagy vele, hogy mennyit szeretnél keresni ideális esetben, és sikerült begyűjtened az információkat arra vonatkozóan is, hogy mennyit lehet reálisan elérni az adott pozícióban. A harmadik út pedig az első kettő ötvözete, tehát konkrét összeg, kiegészítve azzal, hogy a bérigény egyébként alkuképes.