Önéletrajz feltöltés
2019-01-16

A pályakezdők többsége számára a kiválasztási folyamat legrettegettebb kérdése a „Mekkora fizetéssel lenne elégedett?”. Ez az, amire nehéz jó választ adni, ezért próbálunk segíteni egy kicsit.

Man at Work - Blog - Milyen a reális fizetési igény?

Számos állásajánlat megpályázásánál kötelező elem a „jelentkezés önéletrajzzal és fizetési igény megjelölésével” formula, az álláskeresők többsége már ekkor szembesül azzal a problémával, hogy nem tudja meghatározni reális bérigényét, tehát azt az összeget, amiből a kiadásait finanszírozni tudja, és a munkaadók számára is elfogadható.

A tét viszont hatalmas! Egy eltúlzott bérigénnyel sokszor már a személyes interjú lehetőségétől is elesik a pályázó. Ugyanez igaz akkor is, ha valaki túl alacsony összeget határoz meg. Ez utóbbi esetben könnyen gondolhatja a munkaadó, hogy alacsony önértékelésű a jelentkező.

Szakértők szerint a fizetési igény kialakításának első lépéseként az álláskereső vegye számításba, hogy saját életének, életszínvonalának fenntartásához milyen havi bevételre van szüksége. Ezután következhet egy úgynevezett szakmai önvizsgálat, amely például az alábbi kérdésekből állhat: Mennyi időt, energiát és pénzt költöttem a végzettsége(i)m megszerzésére? Milyen szakmai tapasztalatokat gyűjtöttem, akár főállásban, akár gyakornokként, akár bármilyen alternatív módon? Milyen speciális tudásaim, személyes kompetenciáim vannak? Milyen értéket tudok teremteni annak a munkaadónak, aki engem választ?

Ezt követően érdemes feltérképezni azt, hogy azonos iparágban, üzleti területen egy hasonló cégnél és pozícióban milyen fizetéssel rendelkeznek más szakemberek. Ez is egy fontos támpontja lehet a munkavállaló saját bérsávjának meghatározásakor.

A harmadik fő pillér pedig a célállásokhoz kapcsolódó kereslet – kínálat felmérése. A munkaerőpiac működési elve sok hasonlóságot mutat az árupiacokéhoz: minél nagyobb a kereslet a munkáltatói oldalról egy végzettség vagy kompetencia iránt, annál jobb pozícióban van az álláskereső, illetve minél több azonos értékű és minőségű munkaerőt kínáló álláskereső van, annál kevesebb lesz a reális bérigény.