Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mi a teendő betegség esetén?
2022-01-27

Itt a tél, dörömbölnek a vírusok szervezetünk kapuján. A covid mellett a megfázás vagy az influenza is problémát okozhat a munkavégzésben. Sok esetben sem a munkavállalók, sem a munkáltatók nincsenek teljesen tisztában azzal, hogy munkajogi szempontból pontosan mit várhat el a munkáltató a munkavállalótól betegség esetén.

Ami a jogszabályokat illeti, nincs meghatározva konkrét határidő arra, hogy a munkavállalónak mikor kell bejelentenie a munkáltatónak, hogy lebetegedett. A munkavállaló általános tájékoztatási és együttműködési kötelezettségéből azonban az következik, hogy akkor kell szólnia, amikor arra ésszerű időn belül a lehető leghamarabb képes. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy például aznap reggel, amikor nem tud bemenni dolgozni. Persze más az elvárás, ha valaki magatehetetlenül fekszik a kórházban, de erre az eshetőségre ne is gondoljunk.

Érdemes tudni, ha a munkavállaló lebetegszik, akkor évente 15 munkanapra betegszabadság illeti meg. Ilyenkor el kell mennie orvoshoz már az első napon, az orvos megvizsgálja, eldönti, hogy beteg -e, és már az első vizsgálat alkalmával kiállítja az orvosi igazolást, amiben rögzíti a keresőképtelen állományba kerülés dátumát, az okot egy kód beikszelésével, illetve hogy a beteg kijárhat-e és mikor kell legközelebb megjelennie vizsgálaton. Fontos, hogy visszamenőlegesen az orvos legfeljebb öt napra igazolhatja a keresőképtelenséget.

Más a helyzet, ha a keresőképtelenség tartós. Ilyen esetben a munkavállaló táppénzes állományba kerül. A keresőképtelenségi állomány nyolcadik napjától az orvos már egy másik nyomtatvány (Orvosi igazolás folyamatos keresőképtelenségről) állít ki, legalább kéthetente.

Ami a munkáltatót illeti, ha a munkavállaló állapota megengedi, akkor kérheti, hogy  az orvosi vizsgálatot követő pár napon belül bemutassa az igazolást a betegszabadságról, táppénzes állományba kerülésről, illetve annak meghosszabbításáról. Erre azért van lehetősége, mert így tud megfelelően és időben gondoskodni helyettesítésről, munkakör-átadásról, ami sok esetben rengeteg munkaszervezéssel, beosztás-módosítással járhat. Ezeket a bejelentéseket, igazolásokat el lehet küldeni e-mailben, sms-ben és még számos más módon, ezért ez semmiképpen nem jelenthet megterhelést a munkavállalóknak.