Önéletrajz feltöltés
2016-01-22

Bizony eltelt már néhány évtized azóta, hogy a többiektől félrehúzódva megkérdeztem egyik óvodástársamat: „Leszel a barátom?” – azért magára szituációra még mindig emlékszem. A válaszra már nem nagyon, de azt már akkor éreztem, amit mindannyian ösztönösen tudunk, mennyire fontos szerepet töltenek be életünkben a barátságok, a társas kapcsolatok. (Ilyen szempontból a fb-ismerősök akár több száz fős köre kevésbé számít.)

Man at Work - Blog - Vajon mi az, ami hasznosabb, mint a testedzés, vagy a helyes táplálkozás?

Ha őszintén végiggondoljuk, kik azok, akikre igazán (jóban és elsősorban rosszban) számíthatunk, akkor lehet, egy kezünk is elegendő, hogy számba vegyük őket.
Pedig a jó barátoknak-barátságoknak (társas kapcsolatoknak) valódi éltető ereje van. Erre szolgáltatott elgondolkodtató tudományos bizonyítékot egy nemrég lefolytatott kutatás (Claire Yang, szociológus, University of North Carolina, Chapel Hill)

Az eredmények a barátságok szerepéről a következő képet mutatják:

1. Meghosszabbítják az életet

Azoknak, akiknek erős társas kapcsolatai vannak, nagyobb az esélyük, hogy tovább éljenek. Például: barátokkal, családtagokkal a stresszes helyzeteket is jobban tudjuk kezelni. (segíti a megbirkózást, ha megbeszélhetjük velük a kellemetlen szituációkat és érzelmi támogatást kaphatunk.) Érdekes magyar vonatkozás, hogy Dr. Kopp Mária a magyar lakosság egészségi állapotát vizsgálva már kb. egy évtizede arra az eredményre jutott, hogy a magányosság (elmagányosodás) hatása nagyon kedvezőtlen az egészségre. (Ez sajnos egyfajta magyar betegség.)
A társas kapcsolatoknak –az előzőek mellett- közvetlenül is kimutatható kedvező hatása van pl. a vérnyomásra, a testtömeg-indexre, a gyulladások kialakulására.

2. Ha barátaid vannak, jobban vág az agyad

A különböző társas helyzetek gyakran próbára teszik gondolkodásunkat, memóriánkat. Például: ha elmesélhetjük valakinek egy-egy élményünket, az serkentőleg hat agyműködésünkre – csökkentheti az érzelmi-gondolkodási elsivárosodás lehetőségét. Te voltál olyan helyzetben az elmúlt két hétben, amikor úgy álltatok fel barátoddal a találkozó után: „Jaj, de jót beszélgettünk!”? Az ilyen eseményeknek rendkívül erős feltöltődést segítő –ezzel egészségvédő- hatása van.
És persze a közös szórakozás, játék (akár egymás vicces ugratása) is jótékony hatású a gondolkodásunkra.

3. Akár jó ez, akár nem, hasonulsz a barátaidhoz (és fordítva)


Nagyon igaznak tűnik a mondás: „Madarat tolláról, embert barátjáról…” Itt most nem csak hasonló érdeklődési kőrről van szó, hanem olyan fizikai tényezőről is, mint pl. a testsúly. (Ezt a vizsgálatok szerint kb. 50%-ban befolyásolja –a hasonló étkezési szokások, minták miatt- a hozzánk közel állók testsúlya.) Az talán még meglepőbb, hogy a barátok genetikai szerkezetét vizsgálva, azt találták, hogy ezek gyakran a 4. unokatestvéreink génállományának felelnek meg.
Hogy igazi barátainkkal milyen szorosan össze vagyunk kapcsolva az is bizonyítja, hogy a saját boldogságunkat is jelentősen befolyásolja barátaink boldogságérzése (10%), sőt még a barátaink barátaié is… (kb. 6%-ban.) Gondold meg hát, kivel barátkozol…:)

4. A jó barátság, akár egy életen át elkísérhet

A gyerek-, fiatalkorban kialakult barátságok sokszor évtizedeken át tarthatnak, bár fenntartásuk nem egyszerű. Nem kell azonban feltétlenül gyakran találkozni egymással ahhoz, hogy a kapcsolat élő legyen. Nekem is van olyan gyerekkori barátom, akivel ha összejövünk, akkor úgy tudunk beszélgetni, mintha nem telt volna el több hónap a találkozások között. Jó azt tudni, hogy van valaki a távolban, aki a folyamatosságot képviseli, egyszerre múlt és jelen, akire adott esetben számíthatunk.

Tehát, amikor azon gondolkodsz, hogyan élhetsz egészségesebben, akkor jussanak eszedbe a barátaid. Tudom, rengeteg dolgod van, de mégis: ragadd meg a lehetőségeket az új emberekkel való megismerkedésre, a barátkozásra! (pl.: klubok, szakmai szövetségek, spontán szerveződések: kapcsolatépítés, networking) Persze ezeket az új kapcsolatokat (és a régieket is), hogy fennmaradjanak és fejlődjenek –hasonlóan a növényekhez- ápolni kell. Figyelj oda rájuk, találj időt a közös programokra, egy-egy kiadós beszélgetésre. Hidd el, megéri!

Forrás: www.hrportal.hu