Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Online vagy személyes interjú: hasonlóságok és különbségek
2024-04-11

Akár online vagy személyes interjú vár ránk, érdemes tisztában lenni néhány dologgal, mielőtt belevágunk.

Könyvet lehetne írni arról, mi mindenben írta át az életünket a pandémia és az azzal járó bezártság, de ha csak az állásinterjúk területét nézzük, már erről is jócskán lehet beszélni. Az addig többnyire személyes találkozókat felváltották a virtuális térben zajló interjúk, amelyek sokban mások, mégis mutatnak hasonlóságot a személyes beszélgetésekkel. Lássuk, miben más (vagy épp ugyanolyan) az online vagy személyes interjú, és mi mindenre érdemes figyelni.

Milyen egy személyes állásinterjú?
Ma már vannak olyan cégek (például az IT területén), ahol nem is tartanak személyes interjúkat. De azért a legtöbb helyen a mai napig szerveznek ilyen beszélgetéseket – csak már nem az első körbe, mert az többnyire egy (néhol telefonos előszűrés utáni) online interjú. A második vagy harmadik kör azonban már általában személyes találkozást is magában foglal.

Hogy milyen egy személyes állásinterjú? Legtöbbször van egy sajátos, izgalommal járó hangulata. Egyrészt, mert oda kell érni egy megbeszélt helyszínre, időpontra (ez akár órákon át zajló utazást is jelenthet, és benne van a pakliban a közlekedés miatti késés), másrészt pedig az új környezet, új emberek, a sok-sok kérdés lehetősége is növelheti feszültségünket.

Legnagyobb előnye pedig a nevében rejlik: hogy „személyes”. Mert ebből adódóan szerezhet a potenciális munkaadó és a munkavállaló is olyan benyomásokat, amelyek nagyban hozzájárulnak, hogy teljes képet kapjon. Álláskeresőként például személyesen derül ki igazán, milyen a munkakörnyezet, a cégen belüli hangulat és a leendő vezető vagy a csapat (ha találkozunk velük).

Online vagy személyes interjú: milyen hasonlóságok vannak?
Ahogy a személyes találkozás megkövetel egy nyugodt környezetet, a hétköznapinál egy-két fokkal elegánsabb ruházatot, illetve némi felkészülést mindkét fél részéről, úgy ezek az online interjú esetén is igazak.

Ha komolyan gondoljuk a jelentkezést, a virtuális térben zajló állásinterjú sem jelenthet egyet azzal, hogy bekapcsoljuk a számítógépünket, aztán majd lesz valahogy. Sőt, bár otthonunk nyugalmából csatlakozhatunk be a beszélgetésbe, előtte mindent meg kell tennünk azért, hogy a nyugalom ténylegesen adott legyen. Ugyanúgy végig kell gondolnunk, ki vigyáz a gyermekre vagy ki viszi le a kutyát (ha közben úgy adódna), mint azt, hogy mit veszünk fel, mit tudunk a cégről, illetve, hogy a technikai háttér rendben lesz-e.

Milyen előnyökkel járhat az online állásinterjú?
A legnagyobb előnyei valószínűleg a rugalmasságából adódnak. Hiszen helyszíntől független, és gyakorlatilag bármely napszakban lehet egyeztetni, amikor mindenkinek megfelel. Így akár ebédszünetben vagy késő délután is sor kerülhet egy rövid beszélgetésre, ami lényegesen gördülékenyebbé teheti az egész folyamatot.

Mivel a Munkavállalónak nem kell kimozdulnia a saját megszokott környezetéből, ez is adhat egy kis extra magabiztosságot. Ha pedig váratlan helyzet adódna, azt is az előnyére tudja fordítani. Arra gondolunk, ha például nem tudunk mégsem csatlakozni, de felhívjuk a HR-est, és a technikai gond miatt a telefonos interjú lehetőségét ajánljuk fel, az pozitív üzenettel bír, hiszen B-tervet keresünk, a megoldáson dolgozunk.

Akinek pedig minden igyekezete ellenére mégis belekiabál a gyermeke, vagy beleugat a kutyája az interjúba, annak sem kell elkeserednie, hiszen ez sem egyenlő a sikertelenséggel. Épp ellenkezőleg: a váratlan helyzetre adott reakciója jelzi a HR-es felé, hogy később hogyan fog cselekedni az egyébként óhatatlanul előforduló nehézségek esetén.