Önéletrajz feltöltés
2016-08-01

Van az a helyzet munkahelyen is, amikor egyszerűen nem hiszed el, amit hallasz, látsz, érzékelsz, olyan megdöbbentően vérlázító. Ilyenkor ne ess pánikba és lehetőleg ne is vágd a falhoz a széket, hanem keress egy frappáns megoldást. Sorra veszek néhány esetet, és azt is, hogyan jöhetsz ki belőle jól.

Man at Work - Blog - Mindjárt leesik az arcod ettől a pofátlanságtól…


Ha a főnök egy arrogáns kiskirály/-nő, aki Veled oldatja meg félbehagyott, privát ügyeit, akkor hogyan magyarázhatnád el neki, hogy nem vagy a fegyverhordozója, sem a rabszolgája? Hát tulajdonképpen majdnem így, csak cizelláltabban. Utalhatsz arra, hogy Te miért jöttél ehhez a céghez, a feladatkör, amit ellátsz, nem tartalmazza azt, hogy magánügyeit intézd el. Mindezt nagyon kedves, előzékeny és nyugodt hangnemben. Ha nem szólsz, sosem fog rájönni, hogy Téged zavar ez a kiegészítő tevékenység.

Észreveszed, hogy kedves felettesed egyszerűen és szépen előadja az ötletedet úgy, mintha az az övé volna. Köpni-nyelni nem tudsz, felmegy az agyvized, mégse üvölthetsz rá, hogy ÁÁCSI! Fújd ki a beszorult levegőt, engedd le a vállad, csukd be a szemed, nyisd ki, majd miután vázolta a dolgot, vedd át a szót egy bájos mosoly kíséretében, és ecseteld a hallgatóságnak, hogy ti pontosan mire is gondoltatok az adott ötlet kitalálásakor. Ti. Így nem alakul ki egy harc, ugyanakkor érezteted, hogy ebben Te is benne voltál.

Jézusmáriaszentjózsef! A boss bejelölt a Fácén! Mit lehet tenni? Ha olyan a kapcsolat és a vállalat, nem visszajelölni, nagyon egyszerű. Eleget találkoztok a cégnél. Ismeritek egymást, tudtok személyesen, telefonon, e-mailben értekezni. Semmi szükség egymás magánéletébe mászkálni. Se Neked az övét látni, és az sem üdvös, ha ő látja minden lépésed, már ha megosztod. Ráadásul feszélyezhet is a későbbiekben.

Még durvább: megpróbál flörtölni Veled. Au. Udvariasság, kimértség, humor, távolságtartás – a Te és az ő személyiségétől függően. Jelezd test- rendes beszéddel, hogy erre nem vagy nyitott. Ha nehezen megfogható ez a közeledés, akkor csak ne vedd a lapot. Ne menj bele a játékba. Van az a helyzet, hogy ha elutasítod, elküld, de akkor nem is az volt a Te helyed. Jó esetben kapcsol az illető és továbblép. Ha nem, és van HR-es a munkahelyen, menj és kérj segítséget!

Bár ez nem olyan eszméletlenül dühítő eset, de zavaró lehet, ha a kollégáid, beosztottjaid nem öltöznek úgy, ahogyan elvárható lenne a munkahelyen. Pikírt és poénos megjegyzések helyett egy kedves, ötletes email többet segít, mert nem bánt meg óhatatlanul senkit, viszont jelzi, hogy mi lenne a cél. Indoklásképpen a levélben álljon az is, hogy így hitelesebbek lesznek és komolyabban veszik majd őket.

És milyen az, amikor kifogsz egy pökhendi, nagyképű gyakornokot, akinek esze ágában nincs arrébb tenni egy tollat se? Ha már sík ideg vagy, akkor lépj ki tiszta levegőt szívni, igyál egy kis vizet, majd a rossz nevelés (kiabálás) helyett meséld el, milyen voltál Te gyakornokként. Ha nem, akkor is. Esetleg először megkérdezheted, mire föl ez a nagy arc, persze nem ebben a formában, „mikor és hol tett szert tapasztalatra”. És ha már párbeszéd alakul ki, nyílik a fiatal és talán a munkához is szívesebben lát hozzá.