Önéletrajz feltöltés
2016-12-05

Bármennyire is hajlamosak vagyunk nem ügyelni rá, az ajánlások száma, az öltözködés, sőt, még a politikai hovatartozás is nyomhat a latban egy-egy állásinterjú során.

Man at Work - Blog - Mi alapján döntenek felvételünkről a HR-esek?

Hogy miért? A válasz egyszerű. A HR-es is ember, akinek számos apró hatás befolyásolja a jelentkezőkről meghozott döntéseit. Ez sajnos azt is jelenti, hogy még a legjobb képesítés és készségtár sem jelent biztos garanciát az állásra. Egy közelmúltban végzett nemzetközi kutatás szerint az alábbi három tényezőre is kiemelten figyelnek az állásinterjún.

Ilyen például az ajánlások száma. A HR-esek jelentős része ugyanis azt állította, hogy a legjobb jelöltek ily módon érkeznek hozzá. Persze érthető, hiszen amikor a cég jelenlegi munkatársa ajánl be minket, azzal egyben azt is üzeni a vezetésnek, hogy megbízik a képességeidben, és az ajánlással nem árthat a cég jó hírnevének. Gondoljunk csak bele: magaddal is kitolsz, ha te ajánlasz valakit, aki biztosan nem válik be egy munkahelyen. Ezért is hasznos, ha felvesszük valakivel a kapcsolatot, aki már ott dolgozik a cégnél. A siker persze így sem biztos, de előzetesen pozitív megítélés alá esünk, s ez már jó kiindulási alap lehet.

Fontos szempont még az öltözék. Banálisan hangzik, de igaz. Lehetsz akármennyire jó munkaerő, ha tulipános pólóban és szanaszét szaggatott farmerben esel be az interjúra, ne várd, hogy komoly embernek nézzenek. Tudjuk, a XXI. század már nem annyira szigorú a munkahelyi viseletek terén, de az első találkozásra mégis illik rendesen felöltözni. A konzervatívabb iparágban ez különösen fontos: a jelentkező viselete a pénzügyi területeken a HR-esek 78 százalékának, az ingatlanpiacon 79 százalékának kiemelt szempont a döntésben. Persze túlzásba sem szabad esni. Egy informatikai startup céghez ne állítsunk be talpig öltönyben vagy kiskosztümben, mert decens szabálykövetőknek fogunk tűnni, akit nehezen viselnek a hiperlaza kollégák.

Végül pedig a politikai hovatartozás, amelyre sokan figyelnek, de persze végül minden HR-es letagadja. Az Egyesült Állomokban a hírek szerint meglehetősen Trump-ellenesek voltak az elmúlt időszakban a szakemberek az állásinterjún, nálunk eddig nem készült ilyen felmérés, de a honi közélet átpolitizáltságát ismerve nem életbiztosítás, ha valamelyik politikai oldal felé való elkötelezettségünket hangoztatjuk. Tekintsünk erre magánügyként. Első körben a legbiztosabb megoldás, ha tartózkodunk, de legalábbis nem tesszük nyilvánossá politikai meggyőződésünket a közösségi média felületeken – sem posztokat nem lájkolunk, sem politikusokat vagy pártokhoz köthető szervezeteket nem veszünk be a kedvenceik közé. Döntsön inkább a szakmai alkalmasságunk!