Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Karriertervezés: így találjuk meg az ideális állást
2023-06-30

Az már egy jó kezdet, ha tudjuk, mivel szeretnénk foglalkozni az iskola elvégzése után, de a karriertervezés nem könnyű dolog – ebben igyekszünk most tanácsainkkal segíteni.

Nem sok olyan szerencsés pályakezdő munkavállaló van, akire az iskola elvégzése után rögtön álmai pozíciója vár. A többségre inkább az a jellemző, hogy állást kell keresnie, és hát természetes, hogy mindenki a számára legmegfelelőbbet szeretné megtalálni. De mi a titok, egyáltalán hogyan kezdjünk hozzá, mik a sikeres karriertervezés első lépései?

Karriertervezés: 5 tipp, ami segíthet megtalálni az ideális állást

1. Keressünk célirányosan! Ha a végzettség mellé megvan az a határozott elképzelés is, hogy mivel szeretnénk foglalkozni a szakmán belül, az óriási pluszpontnak számít – így elindulhat a célirányos keresés. Érdemes az állásportálokon úgy böngészni, hogy a megadott kategóriákban szűrők segítségével további alkategóriákra szűkítjük a keresést.

Tanuljunk meg jól keresni!
Érdemes a szűrők segítségével beállítani olyan további lehetőségeket is, hogy hol keresünk munkahelyet, bepipálni a nyelvismeretet vagy akár azt is, ha home office-ban (is) szeretnénk dolgozni. Így a keresésünk olyan eredményeket hozhat, amelyek sokkal inkább megfelelnek az elvárásainknak. Ha pedig van már néhány jónak tűnő álláslehetőség, ne bökjünk azonnal a „Jelentkezés” gombra, hanem olvassunk utána a cégnek, illetve a közösségi médiában is érdemes olyan csoportokat keresni, ahol beszélgethetünk, kérdezhetünk. Így derülhet ki, mennyire áll biztos lábakon az adott vállalkozás, de akár az is, mennyire becsülik meg a dolgozókat, mennyire kell valójában használni az idegen nyelveket, milyen nagy a fluktuáció, milyen a hangulat, és így tovább.

2. Érdemes gyakornokoskodni! Sokszor javasolják, hogy már a tanulással töltött évek alatt vállaljon szakmai gyakorlatot, akinek van rá lehetősége, akár csak részmunkaidőben is. De a végzettség megszerzése után is érdemes a gyakornoki lehetőségekre lecsapni, mert a gyakornoki idő leteltével sok cég ajánl a lelkes és tehetséges pályakezdőknek teljes munkaidős állást.

3. Milyen az ideális cv? Jól van megírva, a lényegre koncentrál, letisztult és nincs benne helyesírási hiba. Ezt sokan tudják, de még mindig vannak, akik abba a hibába esnek, hogy túl hosszú, terjengős szakmai önéletrajzot adnak le, amiben nincsenek kiemelve a lényeges pontok. Ebben segíthet egy önéletrajz készítő, amely segít szépen, strukturáltan bemutatni a lényeget. A közhelyek elkerülésére viszont érdemes mindenkinek kiemelten odafigyelni!

4. Használjuk bátran a közösségi médiát! A közösségi oldalak szórakoztató és ismeretterjesztő funkcióját sokan ismerik, annak lehetősége viszont, hogy ezek segítségével állást is találhatunk, még nem mindenkinek jut eszébe. Pedig érdemes akár olyan ismerősökkel, barátokkal felvenni a kapcsolatot, akik révén előbb értesülhetünk egy-egy nekünk való pozícióról, de számos csoport is segíti az álláskeresők – akár pályakezdők – elhelyezkedését.

LinkedIn profil? Természetesen van!
Már sokan ismerik az álláskeresésre és -találásra specializálódott közösségi oldalt, a LinkedInt, ahol profilunk kitöltése után nemcsak állásokra szűrhetünk és jelentkezhetünk, hanem csoportokhoz, szakmai körökhöz is csatlakozhatunk. Ha megkérdezik, van-e LinkedIn profilunk, ne kerüljünk kellemetlen helyzetbe: már az álláskeresés kezdetén csináljunk egyet, hogy elmondhassuk az interjúkon: „természetesen fent vagyok a LinkedInen is”.

5. Ha kell egy kis segítség… Mind ismerősi segítséggel, mind állásportálokon vagy akár a közösségi média oldalakon megtalálhatjuk a számunkra ideális állást, és indulhat a karrierépítés! De ha meg akarjuk gyorsítani az elhelyezkedést, esetleg biztosra akarunk menni, és a saját erőfeszítéseink mellett szeretnénk, ha egy cég is besegítene az álláskeresésbe, akkor érdemes egy munkaerő-kölcsönző és -közvetítő céget is felkeresni. Itt ráadásul nemcsak az elhelyezkedésben tudnak segíteni, hanem hasznos tanácsokkal is elláthatnak minket – legyen szó fizikai vagy szellemi munkáról, első munkahelyről vagy a karrierépítés következő fázisáról.