Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Karrierépítő nők, avagy az egyenjogúság előmozdítása a munkahelyen
2024-01-16

Bár a nők egyenjogúsága terén történtek előrelépések az elmúlt években, a munkaerőpiacon döntően még mindig a férfiak dominálnak. Hogyan lehetne mégis jobban érvényesülni nőként? Ennek jártunk most kicsit utána.

A minket körülvevő társadalmi és kulturális háttérből már egész korán elkezdjük leszűrni a hagyományos szerepeket, még akkor is, ha a szüleink alapvetően nem így akarnak minket nevelni. Azt látjuk, hogy a férfiak határozottak, magabiztosak, ők lépnek reflektorfénybe és válnak – többnyire jobb fizetéssel – családfenntartókká, míg a nők a háttérbe húzódó, empatikus, gyengéd karakterek.

Ezzel együtt a szakemberek szerint az is igaz, hogy a dolgozó nők rengeteg hozzáadott-értéket tudnak egy-egy cég életébe behozni. Hogy csak néhányat emeljünk ki: erősek a kommunikáció és a kapcsolattartás terén, toleránsak, kiszúrják az apró részleteket és egyszerre akár több feladattal is tudnak foglalkozni (vagyis erősek multitaskingban). Kreatívak, tudnak és szeretnek is ötletelni, de sok helyen még mindig hiányzik valami, hogy ki tudjanak lépni az árnyékból, és egyenjogú partnerei vagy épp ellenfelei lehessenek a férfiaknak. Persze, sok múlik az adott cégkultúrán, de azon is, hogy a női munkavállalók mit tesznek az egyenjogúság előmozdításáért.

Egyenlő esély a nőknek – a világ GDP-je is jelentősen emelkedhetne
Tudtad? A világ GDP-jére is nagy hatást gyakorolhatna, ha a nők egyenlő esélyekkel indulhatnának a munkaerőpiacon: több mint negyedével, 26 százalékkal emelkedhetne. A valóságban viszont a döntő többség hozzá sem fér a felsővezetői állásokhoz.

Mit tehetünk nőként az egyenjogúságért?
1. Merjünk előre lépni. Érdemes jelentkezni képzési lehetőségekre vagy mentorprogramra, amellyel azt üzenjük a világnak: „itt vagyok, tudom és meg is mutatom, hogy mennyit érek”.

2. A szavak ereje. Akár egy közvetlen beszélgetésben a felettesünkkel, akár a közösségi médiában hangsúlyozzuk ki bátran a nők sokoldalúságát és értékeit. De ne feledjük: jóból is megárt a sok, ezért inkább törekedjünk egyensúlyra, mint napi szintű megszólalásra a témában.

3. Tervezzünk a kapott segítséggel. Kisgyerekes anyaként több home office-ra van lehetőség, engedélyezik a rugalmas munkaidőt, vagy a cég vállalati bölcsödét, óvodát hoz létre? Vegyük számításba az összes szóba jöhető segítséget, és tervezzünk ezekkel a célunk elérése érdekében.

4. Változtassunk a kommunikáción: sajátítsuk el az asszertivitást. Gyakran csak egy árnyalatnyit kell változtatni a kommunikáción ahhoz, hogy mondandónk célt érjen, a megértés pedig közelebb vigyen a célunkhoz (legyen az kicsi vagy nagyobb). Ebben segíthet az asszertív kommunikáció elsajátítása, aminek lényege, hogy a másik fél nézőpontját és igényeit figyelembe véve egyenesen és határozottan kommunikálunk, miközben az egyenlőségre törekszünk beszélgetőpartnerünkkel.