Önéletrajz feltöltés
2016-03-23

Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni döntéseink meghozatalakor?
Életünkben számtalan döntési helyzetbe kerülünk: az ebédmenü kiválasztásától az autóvásárlásig, a nyaralási úticél megálmodásától a munkahelyváltásig, a munkatársak kiválasztásától a vállalkozás bezárásáig sokféle szituáció adódik, amikor döntést kell hoznunk. A döntéseink folyamatát és eredményét nagy mértékben befolyásolja a személyes attitűdünk: az, hogy korábbi tapasztalataink és személyiségjegyeink alapján milyen szemüveggel nézzük a világot. Hogyan tudjuk figyelembe venni a mérlegelés során a fejünkben felmerülő rengeteg gondolatot, és miként teremtsünk helyet a szempontok között a megérzéseinknek? Ezúttal egy olyan coaching eszközt mutatunk be, melyet önállóan és csoportban is jól lehet alkalmazni döntési helyzetekben.

Man at Work - Blog - (K)Alapos döntéshozás

A Hat gondolkodó kalap módszert Edward de Bono amerikai pszichológus dolgozta ki 30 éve. A módszer lényege, hogy a döntéshozás során a fejünkben óhatatlanul felmerülő sokféle szempontot „kategóriákba” rendezi: párhuzamos gondolkodást alakít ki.

Hat kalap

A folyamatot egy konkrét döntési helyzet végiggondolásával javaslom megismerni. Arra kérem az olvasót, hogy idézzen fel egy aktuális döntési helyzetet az életéből.
A hatféle szempontrendszernek egy-egy szín felel meg. Tegye fel egymás után az alábbi színű kalapokat, és válaszolja meg a kérdéseket a felidézett helyzetre vonatkozóan:

Fehér (információk, tények)

Milyen információk állnak a rendelkezésére? Honnan származnak? Ezek valós tények vagy feltételezések? (Gyakran befolyásolnak bennünket a korlátozó hiedelmeink.) Milyen információkra van még szükség a döntéshez?

Piros (érzések, megérzések)

Milyen érzései vannak a helyzettel, illetve az egyes döntési opciókkal kapcsolatban? Milyen sejtései, megérzései merülnek fel? Minden érzés megengedett, és nem igényel indoklást.

Fekete (kritikus gondolkodás, óvatosság)

Milyen veszélyek, nehézségek merülnek fel a helyzettel kapcsolatban? Milyen kockázatokkal járnak az egyes opciók? Hol vannak a gyenge pontok?

Sárga (pozitív gondolkodás)

Milyen értékek, pozitív aspektusok jellemzik a helyzetet? Milyen előnyökkel járnak az egyes döntési opciók? Mi minden mutatja azt, hogy sikerülni fog?

Zöld (kreativitás)


Milyen új, kreatív megoldások lehetségesek? Milyen rendhagyó, újszerű ötleteket lehetne kipróbálni? Gondolkodjon egészen merész, őrült megoldási lehetőségeken. Hogyan oldaná meg a helyzetet, ha nem lennének korlátok? Mi az, ami álmaiban, vízióiban szerepel?

Kék (kontroll, szervezés, struktúra)

Mi a helyzet, amin gondolkodik? Mi a célja a döntés meghozatalával? Milyen eredményre jutott a fenti gondolatmenettel? Hogyan összegezné a helyzetét és a lehetőségeket? Mit vett észre a folyamat során?
De Bono szerint a Hat kalap módszer egyik legmeglepőbb előnye, hogy a döntések mintha maguktól születnének. Ha önállóan túl nehéznek tűnik ilyen tudatosan irányítani a gondolatainkat, érdemes bevonni valakit a gondolkodási folyamatba.

Csoportos döntéshozatal esetén a módszer segít kiiktatni a különböző személyiségjegyekből adódó konfliktusokat.

Forrás: www.hrblog.hu