Önéletrajz feltöltés
2016-01-14

A rejtély megoldása az emberi viselkedésváltozás sajátosságaiban rejlik – tehát abban, milyen hiedelmeink vannak arra vonatkozóan, hogy változtathatunk szokásainkon, viselkedésünkön. Ezeket mítoszokat szembesítjük a következőkben a valósággal:

Man at Work - Blog - Hogyan szabadulhatsz ki szokásaid rabságából, milyen módon változtathatsz a viselkedéseden? 5 mítosz



1. A gyenge akaraterőnket hibáztatjuk, ha valami nem úgy sikerük, ahogy terveztük
Nagyon sokan gondolják úgy közülünk, hogyha valamit nem sikerül elérnünk, megvalósítanunk, akkor az önkontrollunkkal, vagy az akaraterőnkkel van gond.
Ezzel szemben az a valóság, hogy a napi szokásainkat, viselkedésünket többnyire nem tudatosan kontrolláljuk. A napi tevékenységünk jelentős részét tudatos kontroll nélkül, teljesen automatikusan végezzük. Gondoljátok végig: szoktatok-e töprengeni azon, hogyan készítsétek el a reggeli pirítóst, vagy milyen módon vezessetek autót? A magas szintű önkontroll tehát illúzió: rövid idő alatt kimerüléshez vezetne, ha minden cselekedetünket megpróbálnák folyamatosan kontrollálni.

2. Az okostelefon alkalmazások (pl. App-ok) és más technikai eszközök segítenek nekünk a viselkedésváltozás elérésében
Egyre inkább terjednek az olyan okostelefon alkalmazások (pl. fitneszhez kapcsolódóak), amelyek rögzítik és így ellenőrizhetővé teszik teljesítményünket. Gyakran hiszünk a különböző „kütyük” csodatevő erejében. Azonban jelenleg tudományosan nem bizonyított, hogyha ismerjük az aktuális adatainkat, az valóban viselkedésváltozást is eredményez. (Sőt adatok vannak arra vonatkozóan, ha valaki például rendszeresen rögzíti a séta közben megtett lépései számát, akkor ugyan teljesítménye nő, de a sétával kapcsolatos jóérzése csökken. Ez hosszabb távon elveheti a kedvét a sétálástól.)

3. 21 nap kell a viselkedésváltozás kialakulásához

Van abban némi igazság, ha tartósan csinálunk valamit, akkor nagyobb esély, hogy napi rutinná válik, de valódi „bűvösszám” nem létezik, illetve szokásonként eltérő. Például: a rendszeres napi többlet vízivás kialakulásához elég 18 nap, a rendszeres testedzés rutinná válásához közel 1 évre is szükség van. (A kutatók szerin az átlag valahol 66 nap körül lehet.) Sokat segíthet a rögzüléshez, ha a kívánatos új szokást mindig ugyanabban az időben és helyen végezzük.

4. A legjobb módszer a viselkedésváltozás eléréséhez, ha reális célokat tűzünk ki

A gyakorlati tapasztalatok szerint ez nem így van. Ugyanis hiába tűzünk ki megvalósíthatónak tűnő célokat a viselkedésünk megváltoztatása érdekében, ha környezetünkön nem változtatunk, akkor ez kevésbé lesz sikeres.
Példák: ha kevesebb édességet szeretnénk fogyasztani, akkor sokkal eredményesebbek leszünk, ha lefedjük az édességet tartalmazó dobozt és eltesszük szem elöl. Én pl. az étcsokit igyekszem „távol tartani” magamtól…

5. Az új viselkedésváltozás előnyéről való tudás elegendő a változás megvalósításához
A tapasztalatok és a tudományos kutatások szerint az kevés, ha tudjuk, milyen káros hatásokkal járhat, például a mértéktelen alkohol, cukor, só fogyasztása. Ez önmagában nem elég egy új viselkedés kialakításához. Csak akkor várható a szokásunk megváltozása, ha ehhez más ösztönző tényező is kapcsolódik.
Például: ha egy férfi –a túlsúlya miatt- már nem tud a lépést tartani feleségével a piacon, akkor ez sokkal inkább serkentheti a fogyókúrát, mint sok-sok tudományos cikk az elhízás ártalmairól.
Az általunk óhajtott viselkedésváltozás eléréséhez – az emberi viselkedés, gondolkodás sajátosságainak megismerésén kívül- sokat számít tehát a találékonyság és az sem baj, ha a cél érdekében egy kicsit kicselezzük magunkat. Célszerű, ha nem közvetlen, hanem közvetett motiváló tényezőket keresünk és egy kis kerülővel akarjuk a változásokat elérni.
Ha alaposan végiggondolod és alkalmazod a blogban leírtakat, akkor tapasztalni fogod, az új szokások kialakítása, a viselkedésed kedvező módosítása lehetséges.

(Forrás: www.inspiralocoaching.com)