Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Hogy kérj fizetésemelést?
2023-10-03

Az elmúlt évek negatív gazdasági hatásait nem csak a cégek, de a munkavállalók is megérzik. Főleg, ha a munkaadó nem tud inflációkövető bért fizetni a dolgozóknak. Egyaránt nőttek a munkáltatók és a munkavállalók pénzügyi terhei, ami miatt a dolgozó úgy érezheti, hogy kevesebbet ér a munkája.

 Ha úgy döntesz, hogy fizetésemelést szeretnél kérni, hoztunk néhány tippet segítségül!

1. Az időzítés nagyon fontos!
Ha bérről szeretnél tárgyalni a főnököddel, bizonyosodj meg róla, hogy nem éppen két meeting között van-e! Ha tudod, hogy pár nap múlva szabadságra megy, vagy esetleg néhány napja tért vissza egy hosszabb pihenésről, az időzítés kifejezetten rossz lehet. Előzze meg gondos előkészítés a tárgyalást és fontos, hogy ne ronts egyből „ajtóstul a házba”! Mérlegeld, hogy mindkettőtök szempontjából mikor lehet ideális a megbeszélés időpontja!

2. Foglald össze az eredményeket!
Ha megvan a bértárgyalás fix időpontja, ideje összeszedni és rendszerezni a gondolataidat! Ne tartsd fel a főnöködet olyan megbeszéléssel, aminek se eleje, se vége! Írd össze, hogy milyen eredményeket értél el az utóbbi időben! (Mennyit spóroltál, hogy hoztál a „konyhára” a cégnek?) Ha olyan munkakörben dolgozol, ahol nem tudsz számokat felmutatni, írd össze, hogy melyek azok a tevékenységek, feladatok, amelyek nem tartoznak a munkaköri leírásodba, de proaktív vagy és elvégzed őket. Az indok, amiért fizetésemelést kérsz, teljes mértékben a munkád minőségén alapuljon! (Ne kezdd el sorolni a többletkiadásaidat, vagy azt, hogy épp drágább autót szeretnél vásárolni!)

3. Nézz szét a munkaerőpiacon!
Egy kis időráfordítással nézd meg, hogy más cégek mennyit fizetnek ugyanazért a munkáért, amelyet te is végzel! Tájékozódj a területedhez tartozó fizetési trendekről! Ha tudod, hogy a munkád mennyit ér a piacon, konkrét számokkal állhatsz a főnököd elé.

4. Elő a célokkal!
Amellett, hogy érvekkel támasztod alá a kérésedet, érdemes megemlítened a munkáltatódnak, hogy milyen terveid, céljaid vannak a jövőre nézve, amelyek pozitív hatással lehetnek a vállalat bevételi oldalára! Azzal, hogy megosztod vele az elképzeléseidet, biztosítod a főnöködet arról, hogy nem tervezel munkahelyet váltani és számíthat rád a jövőben is. Ugyanolyan proaktívan fogod elvégezni a feladataidat, ahogy eddig is tetted.

5. Légy magabiztos!
Készülj fel arra, hogy egy bértárgyalás akár feszültséggel is járhat. Fontos, hogy a megbeszélés során nyugodt maradj és kerüld a magyarázkodást akkor is, ha úgy érzed a munkáltató abszolút nem nyitott a kérésedre! Tartsd szem előtt, hogy a munkáltató célja végtére is az, hogy minél tovább megtartson, mint munkaerőt! A te célod pedig nem a felmondás, hanem az, hogy megtartsd a pozíciódat és a megélhetési forrásodat.

6. Törekedj a kompromisszumra!
Mit tehetsz, ha a munkáltató visszautasítja a fizetésemelési kérésedet? Kérdezd meg, hogy pontosan mit kell tenned ahhoz, hogy emeljenek a béreden! Illetve, ha jogos teljesítményprobléma áll a háttérben, vitassátok meg együtt, hogy min kellene változtatnod! Gondolkodjatok együtt, alternatív megoldási lehetőségekben! Például: előléptetésben, vagy több home office munkavégzésben. Ha előre tudatosítod magadban, hogy melyek azok a célok, amiket mindenképpen szeretnél elérni és amelyekhez kifejezetten ragaszkodsz, oszd meg a munkáltatóddal! Ha ezek után sem nyitott a munkáltató semmi féle változtatásra a béreddel vagy a pozícióddal kapcsolatban, érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon milyen jövő vár rád a cégnél?

Ha munkahelyet szeretnél váltani, mi segítünk! Nézd meg legfrissebb állásajánlatainkat a www.manatwork.hu oldalon!

Értjük.
Megtaláljuk.