Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mit tehet a munkavállaló akkor, ha már nem érzi magát motiváltnak, de nem szeretne munkahelyet válta
2023-06-16

A munkavállalónak fontos tudni, hogy a belső, saját motivációjáért ő maga a felelős. A motiváció: cselekvési vágy, a belső mozgatórugónk. Erre a vágyunkra érdemes hatni, melyekhez az alábbi tippeket kínálja Vad Ágnes Business & Human Potential Coach.

1. Csak kezdd el és csináld!
Amikor motiválatlannak érezzük magunkat, akkor gyakran csak a problémákat, akadályokat látjuk magunk előtt. Nincs kedvünk, energiánk elkezdeni a feladatot és kifogásokat keresünk. Így azonban lehetetlenné válik az, hogy elérjük a célunkat.
Némi reális önismerettel észrevehetjük, hogy ebbe az irányba állítottuk magunkat – ilyenkor vessük be ezt a trükköt: kezdjük el! Nem számít, hogy mennyire jól vagy rosszul teszed ezt, a lényeg azon van, hogy mozdítsd ki magad a holtpontból! Ezután könnyebben ’bekapcsol a lendkerék’ - hatás, azaz, ha egyszer elkezdted, már könnyebben is folytatod. A cselekvés az, ami további cselekvésre hív, ami mozdít. Szóval csak kezd el!

2. Kicsiben gondolkodj: tűzz ki részcélokat!
Amikor egy összetett, nehezen megvalósíthatónak tűnő feladat a cél, ez önmagában demotiváló, hiszen csak annyit látunk, hogy az „előttünk lévő hegyet meg kell mászni, de per pillanat még egy lépést sem tettünk”. Érdemes hát a „hegyre vezető utat” kisebb szakaszokra osztani és részcélokat meghatározni, mert így könnyebben neki is kezdünk, hiszen sokkal közelebbi és megléphető a dolog. Hamarabb teljesíthetjük így a részegységeket. A sikerélmény pedig motivációt ad ahhoz, hogy a következő (aztán a következő…) lépéseket is megtegyük.

3. Kezdd a legkönnyebb feladatokkal!
Érdemes a könnyebb feladatoktól a nehezebbek felé haladni. Így kis energiabefektetéssel érhetünk el sikereket már az elején. Ezekből táplálkozva pedig könnyebb lesz megvalósítani az eggyel nehezebb feladatot, ami a következő a sorban.

4. Figyelj a szükségleteidre! Aludj eleget és táplálkozz változatosan!
Közhelynek tűnik, ám nem az: a motiválatlanság “ősforrása” a kimerültség. Ha testünket nem látjuk el a működéséhez szükséges tápanyagokkal és a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenéssel, nem leszünk képesek motiváltan cselekedni, hiszen nem lesz életenergiánk. Emlékezz a Maslow piramis alsó szintjére és tegyél meg mindent a fiziológiai és biológiai igények kielégítésért!

+1. Ha fenti tippek alkalmazása mellett is kedvedet vesztett vagy, akkor itt az ideje, hogy leülj a vezetőddel és őszintén átbeszéljétek ennek okait és közösen feltárjátok a lehetőségeket! Elképzelhető, hogy a feladatköröd némi módosításával, vagy egy új projekttel, egy másik felelősségi körrel, máris sokat tehettek azért, hogy újra elég motivációt érezz magadban! Hidd el, a vezetődnek érdeke az, hogy Te ismét motivált munkatárs legyél!

Köszönet a fenti tippekért: Vad Ágnes Business & Human Potential Coach.