Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - 5 tipp a valóban eredményes évtervezésért
2023-02-02

Hogy a januári tervek, célok ne váljanak gyorsan kósza emlékekké, érdemes bevetni a tudatos évtervezést – a következő öt pont is segíthet benne.

 Januárban még hajt minket az év eleji lendület: tele vagyunk tervekkel, célokkal. Februárra aztán csökken a lelkesedés, tavasszal pedig talán már nem is emlékszünk, mi mindent szerettünk volna elérni idén. Szerencsére van arra mód, hogy ez 2023-ban végre másképp legyen: érdemes tudatosan megtervezni az évet! Jöjjön most 5 dolog, hogy ez az évtervezés valóban eredményes lehessen.

Évtervezés okosan: 5 tipp, ami segíthet benne

1. Zárjuk le az előző évet – Ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk elkezdeni az évtervezést, először le kell zárnunk az előzőt. Ebben segíthet, ha elővesszük a naptárunkat, és átgondoljuk, mik történtek velünk. Az elismeréseket, szép eredményeket éljük meg újra, és nyugtázzuk magunkban, hogy megérdemeltük a jót. A negatívabb események és kihívások kapcsán pedig gondoljuk át, esetleg mit lehetett volna másképp csinálni, és mit tanultunk ezekből. Majd engedjük el 2022-t – akár a határidőnaplónk rituális „fiókba helyezésével”, és irányítsuk a fókuszt 2023-ra.

2. Új célok kitűzése – Az évtervezés egy kulcsfontosságú része az új célok megfogalmazása és megtervezése. Fontos, hogy a kitűzött célok mindig legyenek reálisak (gyakornokból ritkán válik az ember vezetővé egyetlen év leforgása alatt, ahogy nulláról ritkán sikerül nyelvvizsgát tenni, és így tovább). A hivatásunk mellett tűzzünk ki célokat önfejlesztés terén is, és kalkuláljuk be azt is, hogy körülbelül mikor akarunk szabadságra menni.

Tűzzünk ki részcélokat!
Céljaink elérését segítheti, ha részcélokat tűzünk ki. Ha például nyelvvizsgázni szeretnénk idén, az első részcél egy olyan tanfolyamot vagy tanárt találni, ahol segítséget kaphatunk, hogy honnan érdemes (újra) nekirugaszkodni a nyelvtanulásnak.

3. Ingyenes évtervező – Az interneten többféle ingyenes évtervezőt is le lehet tölteni. Ezek segítségével nemcsak az reálisabb célokat sikerülhet kitűzni az évre – és közben önismeretünket is fejleszthetjük –, hanem decemberben visszatekintve könnyebb lesz átnézni azt is, mit sikerült elérni a terveinkből és mit nem.

4. Negyedéves ellenőrzés – A januárban kitűzött célokra nem elég csak az év vége felé rápillantani, hogy vajon mi valósult meg belőlük (a választ ki is lehet találni). Érdemes inkább körülbelül háromhavonta rászánni egy kis időt, hogy átfussuk, mi is volt a cél, és hol tartunk a megvalósításában. Esetleg változott-e valami, módosult-e a fókuszunk vagy akár maga a cél? Ezeket átgondolva tervezzük meg és írjuk is le, hogyan haladjunk tovább.

5. Maradjunk rugalmasak – Ha valamelyik célunkról kiderül, hogy mégsem tudjuk idén teljesíteni, azt ne tragédiaként fogjuk fel. Mert könnyen lehet, hogy egy előléptetés rajtunk kívül álló okok miatt nem jön össze, vagy a vezetőség úgy dönt, a pozíció, amit szeretnénk megpályázni, csak jövőre vagy később lesz aktuális. Ezt tekintsük inkább lehetőségnek, és használjuk ki a plusz időt tanulásra, önfejlesztésre, információgyűjtésre. És ki tudja, közben akár egy-két másik célunkat is megvalósíthatjuk.