Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Red flagek az állásinterjún: 9 figyelmeztető jel, amit vegyünk komolyan
2023-04-26

Papíron szupernek tűnhet egy cég vagy egy pozíció. De vannak olyan figyelmeztető jelek, amelyekre jobb odafigyelni az állásinterjún, hogy elkerüljünk egy rossz döntést.

 Az álláshirdetéseket böngészve nagy lehet az öröm, amikor olyat találunk, ami elsőre eléggé szimpatikus, tetszik a cég is, és úgy látjuk, szívesen dolgoznánk itt. Ennél csak akkor lehetünk boldogabbak, amikor a pozícióra jelentkezés után nem sokkal be is hívnak állásinterjúra. Ne hagyjuk viszont, hogy a kezdeti lelkesedés belesodorjon minket egy olyan döntésbe, amit utána nagyon megbánhatunk! Az alábbi red flagek az állásinterjún tényleg vörös zászlót jelentenek: ezeket tapasztalva inkább mondjunk udvariasan nemet a lehetőségre.

Red flag-ek az állásinterjún: mikor érdemes visszautasítani egy állást?

1. Ha már az interjú szervezése is problémás, például, ha többször átszervezik, mikor legyen, vagy a helyszínt módosítgatják, attól az egész elég komolytalan látszatot kelthet.

2. Késik az interjúztató fél? Pár perc még nem a világ, de ha nagyon sokat, 20-25 percet késik, és még meg sem köszöni a türelmet, akkor ennél a cégnél láthatóan ez a normális.

3. Nincsenek képben az önéletrajzzal, nem olvasták a motivációs levelet, de még a LinkedIn profilunkra se vetettek egy pillantást. Ezek után felmerülhet a kérdés: tényleg minket akartak behívni erre az interjúra?

4. Nem tudják megmondani, pontosan mi lenne a feladat: ha csak a mellébeszélés megy a pozíció körül, és bármit kérdezünk, úgy érezzük, nem kapunk egyenes választ, az bizony egy jó nagy, és egyre gyorsabban lengedező vörös zászló.

5. Ha a fizetés sem egyértelmű (kiderül, hogy bruttó 350 ezerre gondoltak, nem nettóra), vagy ellentmondásokba botlunk – például más szerepel az álláshirdetésben, és más összeget mond a hr-es –, az sem jó jel.

6. Ha szinte mindenki viszonylag új dolgozó, vagyis lefordítva nagy a fluktuáció, az sosem jó jel. Például ha kiderül, hogy olyan kevés ideig dolgozott itt az elődünk, hogy a hr-es a nevét sem tudta megjegyezni, érdemes visszagondolni arra, hol is van az ajtó…

7. Már az állásinterjún gonosz dolgokat mesélnek a recepciósról vagy a tulajdonos feleségéről? Ez abszolút nem korrekt dolog, és ha mindenkivel ezt teszik, valószínűleg mi leszünk a következők a sorban… tényleg kitennénk magunkat ennek?!

8. Mielőtt bármit aláírunk, nemcsak annak érdemes utánanézni a neten, hogy a céggel minden rendben van-e, hanem a potenciális munkaadónkról keringő véleményeket is jó elolvasni. Sokat elárulhat néhány munkavállalójuk LinkedIn-es üzenőfala, vagy a közösségi oldalakon felbukkanó említések, kommentek. Ha ezek megerősítik a céggel, illetve a pozícióval kapcsolatos kétségeinket – hiába volt szimpatikus a vállalat, vágyunk magasabb pozícióra vagy új munkahelyre – jobb inkább nemet mondani.

Az egyik legnagyobb vörös zászló, a nem jogszerű viszonyok
Ha kiderül, hogy az adott munkahelyen nem ügyelnek kellően a jogszerű viszonyokra, érdemes behúzni a kéziféket, aztán pedig inkább másfelé venni az irányt. És ha munkaerő-kölcsönző vagy –közvetítő útján találunk új lehetőségeket, érdemes ott is figyelni erre. Mi itt a Man at Worknél mindig jogszerűen járunk el, konkrétak és korrektek vagyunk a főbb infóktól a legkisebb részéletekig, és erre büszkék is vagyunk! Aki velünk talál új lehetőségre, az biztos lehet benne, hogy azt kapja, amit várt, legyen szó az általunk kínált pozíciók bármelyikéről. És ez a mai világban nagyon nem mindegy!