Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Hogyan egyeztethető össze a munka és a szülői szerep?
2023-11-14

Manapság már nem kell választani a munka és a szülői szerep közt, de az egyensúly megteremtésén lehet, hogy dolgozni kell. Lássuk, mit érdemes átgondolni.

Bár nem mindenki ismeri be, a munka és a szülői szerep összeegyeztetése nem mindig könnyű. Sőt, mivel meg kell tanulnunk jól zsonglőrködni a feladatokkal és talán minden eddiginél jobban priorizálni, kimondottan nehéz is lehet. De persze, nem is lehetetlen: tekintsünk erre úgy, mint egy olyan kihívásra, ami simán teljesíthető jó hozzáállással, nyitottsággal, tervezéssel, tudatossággal és a munkaadónk felé mutatott rugalmassággal és átláthatósággal. Ez így, felsorolva talán túl sok és nehezen elképzelhető, de már soroljuk is, hogyan működhet a gyakorlatban.

Hogyan szervezzük a napokat?
Akárhogy is szeretnénk, egy nap csak 24 órából áll, és ez nem is fog változni. Amit tehetünk, hogy kezünkbe vesszük a gyeplőt, és fejlődünk tervezésben, szervezésben, időkihasználásban. A családok döntő többségében valószínűleg a reggelek a legstresszesebbek: el kell készülni, be kell érni a gyerkőccel a bölcsibe, oviba, suliba, és a munkából sem késhetünk el.

Hogy kicsit gördülékenyebben menjenek a dolgok, érdemes már este előkészíteni, amit tudunk: ruhákat, cipőket, tornazsákot, uzsonnás dobozt, stb.. Illetve ahogy a munkában, otthon is fontos a csapatmunka – nem kell mindent egyedül csinálnunk. A gyerekek már egész pici kortól bevonhatók a reggeli előkészületbe (és bár eleinte tovább tarthat, ha ők kötik be a cipőjüket, de gyorsan beletanulnak). Vonjuk be őket bátran, a nagyobbakat pedig kérjük meg, hogy segítsenek a kicsikkel.

Délután és estefelé pedig jöhet a minőségi idő: játszóterezés, közös olvasás, vagy olyan esti mese, amit a gyerekek választanak. Egyébként is jó ötlet, ha néha átengedjük nekik a programválasztás jogát, ez is erősítheti a bizalmat és a kötődést.

Az elfoglalt szülők egyik legnagyobb csapdája: a hétvége
Ha sűrűek a hetek, és úgy érezzük, kevesebb idő jutott a gyerekekre, könnyű rácsúszni a „majd hétvégén bepótoljuk”-ra. Ami sokszor vezet oda, hogy túlzsúfoljuk a szombat-vasárnapot. Érdemes a mennyiség helyett a program minőségét előtérbe helyezni, különben hétfőre mindenki túl fáradt lesz a teendőihez. Tehát, ha kicsik a gyerekek, egy szombati játszóház bőven elég, ha pedig nagyobbak, egy-egy kirándulás, vagy érdeklődési körnek megfelelően színház, zenés program, közös számítógépes játékozás vagy sütizés a kedvenc helyünkön is jó ötlet lehet.

4 további tipp a munka és szülői szerep egyensúlyának megteremtéséhez
1. Naptár és hasznos appok a jobb szervezettségért: A kézzel vezetett vagy Google naptár mellé érdemes olyan applikációkat is letölteni, mint például az ingyenesen is elérhető Evernote https://evernote.com/free, amellyel ütemezni is lehet a teendőket. Segíthet rendszerezni a dokumentumokat, névjegyeket, nyugtákat, de akár a kézzel írott dokumentumokat is beolvastathatjuk az alkalmazással.

2. Tudjunk nemet mondani: Bár a nemet mondást gyakran tanulni kell, mind a családban, mind a munkahelyen szükség lehet rá. Ne szégyelljük, ha valami nem fér bele, vagy nem azonnal – környezetünk meg fogja érteni.

3. Mondjunk igent a feltöltődésre: Időről időre kérdezzük meg magunkat, hogy mi okozna örömet, mi töltene fel? Mindenkinek szüksége van egy kis énidőre, legyen az sport, séta, vásárlás vagy 20 percnyi bekuckózás egy jó könyvvel és egy pohár borral. Ne sajnáljuk magunktól ezeket a perceket, mert hosszú távon hihetetlen mértékben járulnak hozzá kiegyensúlyozottságunkhoz és jóllétünkhöz, amit a család és a munkahelyünk is értékelni fog.

4. Csak rugalmasan! Bárkivel történhet olyan váratlan esemény, ami miatt egy kis ideig nem úgy tud a munkájára koncentrálni, mint szeretne, és ez a családos dolgozókkal fokozottan előfordul. Ilyen például a gyerek(ek) betegsége, vagy egy iskolai tanítás nélküli nap, esetleg olyan körülmények, amelyek miatt jól jönne a rugalmasabb hozzáállás a munkahelyen. Ha úgy érezzük, nálunk is jót tenne a változás, beszéljünk felettesünkkel a munkaidőnkről, és próbáljunk meg együtt kitalálni valamit. Lehet, hogy hatékonyabbak lennénk heti hétszeri home office-szal, de sok szülőnek az is segíthet, ha pár feladatban segítséget kaphat vagy szükség esetén 8 órás munkavégzés helyett részmunkaidőben dolgozhat, legalább átmenetileg.

Aki úgy érzi, a jelenlegi munkahelyén ez nem kivitelezhető, vagy voltak is más sikertelen próbálkozásai, annak érdemes körülnézni a munkaerőpiacon, és olyan állást keresni – akár rugalmas- vagy részmunkaidőben –, ahol könnyebben fog menni a család és a munka összehangolása.