2018-10-02

Idősebb, 50 év feletti álláskeresőként is lehet keresnivalónk a munkaerőpiacon, főképp, ha tisztában vagyunk értékeinkkel és lehetőségeinkkel.

Man at Work - Blog - Tanácsok idősebb álláskeresőknek

Az álláshirdetéseket böngészve úgy tűnhet, hogy mindenki a pályakezdőket vagy a némi tapasztalattal rendelkező harmincasokat keresi, ám nem minden területen előny a fiatalság. Nézzünk körül azokban az ágazatokban, ahol a kort inkább előnynek, mintsem potenciális tehernek tartják. Gondoljuk át azokat a munkaköröket, iparágakat, vegyük számba azokat a cégeket, ahol a szenior szakembereket megfelelően értékelik. Példák lehetnek erre az olyan munkakörök, ahol az ügyfelek idősebb felnőttek (például gondozó, nyugdíjas szolgáltatások, egészségügy), vagy olyan fiatal felnőttek, akiknek idősebb, bölcsebb támogatásra van szükségük. Például olyan nonprofit szervezetek, amelyek hátrányos helyzetű fiatalokat támogatnak.

Tudjuk, a fiatalság eszméje kissé túlértékelt manapság, ám ez még nem jelenti azt, hogy az idősebb generáció tagjai ne lennének értékes munkaerők. Első lépésként távolítsuk el a 15 évnél korábbi munkatapasztalatokat az önéletrajzunkból, s mutassuk be magunkat úgy, mintha gyors tanulók lennénk és képesek volnánk hatékony megoldást nyújtani tapasztalatainknak köszönhetően. A HR-esek érezzék rajtunk, hogy lépést tartunk a jelenlegi piaccal, ismerjük annak terminológiáit.

Ugyan a kor nem érdem, hanem állapot, ám ettől függetlenül az életkorral együtt jár egyfajta bölcsesség, látásmód, érettség, élet- és munkatapasztalat is. Ezeknek az értékeknek a mentén pozícionáljuk magunkat a piacon. Készségeink legyenek napra készek, vagy keressünk olyan tréningeket, amelyekkel új tudást adhatunk hozzá az eszköztárunkhoz.

Jó hír, hogy a munkáltatókat leginkább az eredmények érdeklik, különösen azok, amelyek az elmúlt 10-15 évben történtek. Az önéletrajzunknak tehát eredményalapúnak kell lennie, amely tartalmazza elért teljesítményeinket, és megmutatja, mire vagyunk képesek.

Ne feledjük, sosincs késő újrakezdeni! Egy tanulmány szerint a 82 százaléka lett sikeres azoknak az embereknek, akik 45 éves koruk után döntöttek a karrierváltoztatás mellett, és sokan azt jelezték, hogy boldogabbak az új pozíciójukban és többet is keresnek. Vagyis, ha új utakra szeretnénk lépni, nézzük meg, mi szükséges ehhez, menjünk vissza az iskolába, vagy végezzük el a szükséges képzéseket, és legyünk biztosak magunkban.