2018-10-09

A robotok jelen vannak napjainkban, térhódításuk pedig jelentős hatással lehet a munkaerőpiacra a következő évtizedek során. Mely szakterületeket veszélyezteti a leginkább a változás, és hogyan tudunk elébe menni a jövőnek?

Man at Work - Blog - A robotok elveszik a munkánkat?

Az automatizálás első körben a nagy volumenű és alacsony képzettséget igénylő szakmákat érinti majd: a gyári munkások, rakodók, sofőrök félthetik állásukat. Azonban pár év, és a szellemi tevékenységet végzők is veszélybe kerülhetnek.

Szakértők szerint rövid időn belül a számítógépek úgy tudják észlelni a világot, ahogy ma az emberek: nem csupán látni és hallani, de ízlelni és szagolni is képesek lesznek, ami által jobban meg tudják majd érteni a világot. Így a robotika már jelentős hatást gyakorolhat a teljes munkaerőpiacra, átalakítva nemcsak a fizikai, de a szellemi munkavégzés jellemzőit is.

A működési költségek csökkenése és a robotika előretörése mellett nehéz megjósolni a társadalmi és gazdasági hatásokat. A vállalatok számára pedig szinte minden esetben a gazdaságosság az elsődleges szempont. A robotok betörésével tehát rövid távon akár tömeges munkanélküliséggel is kell számolni.

A robot ráadásul nagyon veszélyes konkurens: akár heti hét 24 órás műszakban is képes dolgozni, sőt, igazából ebben az üzemmódban a leggazdaságosabb az üzemeltetése. Az egy robotra jutó fejlesztési, gyártási, és javítási költség pedig rohamosan csökken.

A robotika informatikai háttere – többek között a vezérlő szoftverek és a képfeldolgozási rendszerek kifinomultsága – olyan szintre ért, hogy a költségeket is figyelembe véve átlagos körülmények között is használható, viszonylag olcsón összerakható rendszereket lehet felépíteni.

A Nemzetközi Robotika Szövetség (IFR) ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az elmúlt években megdőlt az a mítosz, mely szerint az automatizálással munkahelyek szűnnek meg. Jelentésük alapján a robotika 80 ezer új munkahelyet hozott létre az elektronikai iparban már 2008 és 2011 között. Minden egyes alkalmazott robot mellé átlagosan 3,6 új munkahely jött létre. A becslések szerint pedig az elkövetkező években további több százezer keletkezik ilyen módon.