Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - A csapatépítés kohéziós ereje
2023-05-05

A csapatépítő tréning az a hely, ahol a dolgozókból igazi csapat kovácsolódhat. Míg azt hisszük, játszunk vagy feladatokat oldunk meg, alakul a csapatkohézió, ami sok szempontból fontos és pozitív irányt adhat a jövőre nézve.

Ha a csapatépítés kifejezést halljuk, sokunknak egy céges sörözés vagy egy karácsonyi vacsora jut először eszébe. Nyilván ezek az események is közelebb hozhatják egymáshoz egy-egy vállalat dolgozóit, de a csapatépítő tréningek alatt picit mást szoktunk érteni.

Tulajdonképpen mi is az a csapatépítés?
A csapatépítést gyűjtőnévnek is tekinthetjük. Méghozzá olyan tevékenységek gyűjtőneve lehet, amelyeknek célja egyrészt a cégen belül a kapcsolatok fejlesztése, másrészt pedig a csapaton belül a szerepek kialakítása, megerősítése vagy épp tisztázása.

A csapatépítő tréningek, mint ahogy erre a nevük is utal, olyan foglalkozások, ahol szórakoztató és egységbe kovácsoló feladatokat teljesítenek a résztvevők. Vagyis, míg játszunk, és jól érezzük magunkat a kollégáinkkal, esetleg új embereket is megismerünk, fontos folyamatok zajlanak le. Például felszínre kerülhetnek fontos problémák, mint mondjuk személyes ellentétek a csoporton belül, amelyek a munkavégzés hatékonyságát is csökkenthetik. De szerencsére, ahogyan ezek a gondok kiderülnek, azonnal el is lehet kezdeni dolgozni velük, és feloldani őket.

Miért jók a csapatépítő tréningek?
Ha úgy kell együttműködnünk a társainkkal, hogy egymásra vagyunk utalva, és az eredmények elérése érdekében bizony, jobban kell figyelni a többiekre és még hatékonyabban kell kommunikálni, annak elképzelhető, hogy semmi hatása ne legyen? Hát nem! A jó csapatépítő tréningeknek elég komoly közösségkovácsoló és teljesítményfokozó erejük van, és ez jóval túlmutat az együtt töltött néhány órán, „céges napon” vagy hétvégén.

Milyen egy jó csapatépítő tréning?
Amennyire belehelyez a csapatba, annyira ki is fordít a megszokott kerékvágásunkból: arra ösztönöz, hogy kilépjünk a komfortzónánkból. A csapatépítő akkor jó és hatékony, ha mindenkinek elfogadható a program, és ha a munkatársak közül mindenki részt tud venni azokon.

A csapatépítő tréningek kohéziós ereje
A közös élmények pedig – azon túl, hogy ezek által remekül szórakozunk és kicsit jobban megismerjük a régi és új kollégákat – hozzájárulnak a csapaton belüli kohézió, vagyis összetartó erő kialakulásához. Ha pedig úgy érezzük, helyünk van a csapatban, tudunk és akarunk is a többiekkel a közös céljaink érdekében együttműködni (egységként, a saját és a többiek képességeiben is bízva), jóval motiváltabbak és hatékonyabbak lehetünk majd a mindennapi munkavégzésben is.

Mit adnak nekünk a közös élmények?
A közös élmények ugyanis a harmonikusabb kapcsolat és jobb alkalmazkodási készség, a motiváció és a bizalom legjobb táptalajai. Ezen kívül a dolgozók jobban kezelhetik a stresszhelyzeteket, a konfliktusokat, sőt, az idővel is megtanulhatnak jobban bánni.