Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Mit tehetünk, ha minket is érint a quiet quitting jelensége?
2023-03-09

Reakció a Covid időszakára, illetve annak következményeire, vagy ennél sokkal több? És mit lehet tenni, ha a quiet quitting, vagyis a csendes kilépés jeleit tapasztaljuk magunkon?

Csendes kilépésnek, vagy csendes felmondásnak is fordítják magyarra, de a quiet quitting valójában nem azt jelenti, hogy fogjuk magunkat, és szép csendben kioldalgunk a munkahelyünkről, ahová soha többé nem megyünk vissza. Hanem annyit jelent, hogy tesszük tovább a dolgunkat, de csak annyit dolgozunk, amennyit feltétlenül muszáj.

Ezért lehet egyre gyakoribb a quiet quitting
A jelenség nem új dolog, de az elmúlt években felerősödött. Egy kutatás szerint a megkérdezettek 80 százalékának tetszett az, ha egy munkahelyen elég a minimumot teljesíteni. A Gallup elemzőcég pedig egy 2021-es felmérésben arra az eredményre jutott, hogy az embereknek csak alig 36 százaléka elkötelezett a munkája iránt. A másik tábor, vagyis a „nem elkötelezett” munkavállalók száma pedig 2020 óta folyamatosan nő.

Ennek számos oka lehet. Például, hogy a világjárvány alatt a dolgozók sok mindenbe belefáradtak. Sokan kiégtek, és a home office-nak vagy az irodába való visszatérésnek sem feltétlen csak az előnyeit látta mindenki. Mások azt tapasztalják, hogy hiába dolgoznak többet, nem jutnak előrébb, vagy épp hiába kapnak béremelést, az nem követi az infláció mértékét. Adódik tehát a kérdés: „miért dolgozzak többet, miért túlórázzak vagy legyek elérhető hétvégén is, ha enélkül is megkapom ugyanazt a fizetést?”.

Mit lehet tenni? Hogyan fordíthatjuk a javunkra a quiet quittinget?
A motivációvesztés, a „csak a minimumot teljesítem” állapota a munkaadó szemében nem tűnhet túl pozitívnak. Munkavállalóként viszont akár profitálhatunk is belőle, például a következők megfogadásával.

1. A quiet quittinget nem érdemes túl sokáig elhúzni. Ha azon kapjuk magunkat, hogy csak a minimumot teljesítjük a munkahelyünkön, azt sem túl lelkesen, akkor érdemes kitűzni egy határidőt, hogy ezt hány hétig vagy hány hónapig csináljuk még. Ezt az időt pedig használjuk fel arra, hogy kitaláljuk, mihez akarunk utána kezdeni – egy olyan munkahelyen, olyan pozícióban, ahol már szívvel-lélekkel helyt tudunk állni.

2. A quiet quitting megtaníthat nemet mondani – mondjuk a rendszeres túlórára –, illetve a határok meghúzására, megtartására és arra, hogy kiálljunk magunkért. Ez a következő munkahelyünkön is jól fog jönni.

3. Ha szeretnénk a cégnél maradni, csak úgy érezzük, jelenlegi pozíciónkban vagy csapatunkban nem tudunk kiteljesedni, és ez vezetett a quiet quittinghez, érdemes erről a vezetőséggel is beszélni. Megfelelő kommunikációval, szándékaink és céljaink megfogalmazásával elképzelhető, hogy sikerül változást elérnünk, és másik pozícióban folytatni a munkát.