Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Kutyabarát munkahelyek: 5 kérdés, 5 válasz
2024-04-17

Egyre több a kutyabarát munkahely, de vajon mit tudunk ezekről? Segítünk néhány alapvető információval és adattal a témában.

Manapság már természetes, hogy a cégek igyekeznek otthonos légkört teremteni az alkalmazottaik számára. Ez a megtartás szempontjából is fontos, de azért is, mert maguk a vezetők is szívesebben dolgoznak ilyen körülmények közt. Az otthonossághoz pedig ma már egyre több vállalatnál tartozik hozzá az is, hogy a dolgozók bevihetik háziállataikat – az esetek döntő többségében kutyáikat – a munkahelyre. A kutyabarát munkahelyek pedig azon túl, hogy nagy terhet vehetnek le a gazdik válláról (hiszen nem kell kutyasétáltatót szerezni, napközit fizetni, vagy egész nap azon stresszelni, vajon mit csinál otthon egyedül a kutya), a munkára is pozitív hatást gyakorolhatnak. Lássunk most néhány fontos kérdést és választ a témában!

Kevesebb a konfliktus, pozitívabb a hangulat
A Michigani Központi Egyetem (USA) szakértői megállapították, hogy a háziállatbarát irodai alkalmazottak kevésbé hajlamosak konfliktusba kerülni egymással, az állatok pedig pozitívabb hangulatot tudnak teremteni az embereknél, és csökkentik az idegesség szintjét is.

1. Hol és mikor jött létre az első állatbarát munkahely?
Ezt a címet valószínűleg sok cég szeretné magáénak tudni. Mi azonban úgy tudjuk, hogy az első esetet 1999-ben az USA-ban, a Pet Sitters International (PSI) nevű vállalatnál jegyezték fel: a dolgozók egy jótékonysági akció keretében vállalták, hogy egy teljes hétig kisállatokkal dolgoznak együtt az irodában.

2. Mit jelent a kutyabarát munkahely, és mennyire elterjedt?
Kutyabarát munkahelynek nevezhetünk minden olyat, ahová a dolgozók bevihetik magukkal kis kedvenceiket. Az Egyesült Államokban ezt minden ötödik vállalat (20 százalék) engedélyezi, ezeknél a cégeknél az alkalmazottak 76 százaléka hoz be kutyát a munkahelyére. „A legtöbb esetben ezt az értékes szakemberek megtartása érdekében teszik, kényelmes munkakörülményeket teremtve számukra” – írja a ckcusa.com.

Mi a helyzet itthon, mennyire kutyabarátok a magyar cégek?
Egy 2019-es felmérésben részt vevő cégek közül majdnem a válaszadók fele, 43 százalék jelölte be azt, hogy beenged kutyákat az irodájába. A legkutyabarátabbakat pedig a LegbolDOGabb munkahely pályázat keretében díjazzák.

3. Mit szólnak hozzá a dolgozók?
Számos tanulmány eredményei szerint a megkérdezettek 92 százaléka úgy véli, hogy egy állat az irodában pozitív légkört teremt. A válaszadók 62 százaléka elismerte, hogy a háziállatok segítenek visszaadni az erőt, és a felmérésben résztvevők 69 százaléka szerint az állatok további okot jelentenek a kollégákkal való kommunikációra és új ismeretségek kötésére.

4. Kutyabarát munkahely: milyen pozitív hatásai vannak?
Egy 2012-es tanulmány szerint kisebb volt a stresszhormon szintje azoknak a dolgozóknak, akik rendszeresen bevitték magukkal a kutyájukat a munkahelyre. De az általános közérzeten is javíthat egy kedves kis szőrmók jelenléte, illetve segítheti a kapcsolatteremtést és növelheti a hatékonyságot (hiszen a gazdinak nem kell azon izgulnia, mi van a kutyusával otthon).

5. Mikor kivitelezhető?
Nyilvánvaló, hogy nem minden munkahely lehet kutyabarát, például élelmiszerboltba vagy egészségügyi intézménybe nem vihetik be a dolgozók a kutyáikat. De például egy iroda esetén már más a helyzet. Azon túl, hogy be kell tartani a munkavédelmi és közegészségügyi szabályokat, szinte bármely iroda válhat kutyabaráttá, ha az a dolgozóknak, a vezetőségnek és természetesen a kutyáknak is jó. A munkaadóknak érdemes felmérni, mit gondolnak az alkalmazottak arról, hogy munkahelyük kutyabaráttá válhat, és erről a válaszok tekintetében lehet döntést hozni. A „kutyabarátságot” a szakemberek szerint érdemes a házirendbe is beleírni.