2018-05-04

Felfelé lépdelni a ranglétrán nem egyszerű feladat. Akad, akinek könnyen megy, míg mások éveket várnak egy előléptetésre. Rossz hír, hogy nem csak a szaktudás és a tapasztalat számít. Jó hír, hogy tudjuk micsoda. Mutatjuk is.

Man at Work - Blog - Mit tehetünk az előléptetésért?

Persze alapvető a szaktudás, ám a vezetői pozíció bizony megkíván egy bizonyos attitűdöt, szemléletmódot, logikát és kommunikációs stílust is. Ezeket pedig szinte bárki elsajátíthatja.

Az első a szervezeti kultúra ismerete. Bármennyire is tankönyvszerűen hangzik, így van. Minden vállalatnak sajátos kultúrája, íratlan szabályrendszere, nyelvezete van. Ebbe be kell illeszkednünk, ha eredményt szeretnénk elérni. Ha a kollégáink, sőt esetleg a vezetők is péntekenként munka után legurítanak néhány sört, tartsunk velük. Ugyanez igaz, ha a vállalat a jótékonyságot tűzte zászlajára, mi is vegyünk részt a kezdeményezésekben, még ha nincs is gyakorlatunk ezen a területen. Az ilyen események ugyanis remek alkalmat teremtenek a formális beszélgetésekre, a viszonyrendszerek feltérképezésére, és a cég jövőjéről is értékes információkat gyűjthetünk.

Ha valóban vezetővé szeretnénk válni, már jóval azelőtt szemléletváltásra van szükségünk, mielőtt elnyernénk az állást. Ne panaszkodjunk folyton, s kritizáljuk a vezetők döntéseit, inkább lássunk az intézkedéseik mögé, elemezzük azok hatásait a munkafolyamatokra. Amikor kollégáinkat ismét keseregni halljuk, bólogassunk – így nem fogunk látványosan kilógni közülük, és nem leplezzük le szándékainkat, viszont semmi esetre se osztozzunk a véleményükben.

Tudjuk, fontos a munka és a magánélet egyensúlya, de az előrelépéshez bizony néha többet kell teljesíteni, mint amit vállaltunk. Ez a taktika egy remek ütőkártya a kezünkben, amit egy-egy fontos feladatnál, projektzáró jelentésnél érdemes bevetnünk. A lényeg, hogy mindenképp előbb, költséghatékonyabban és eredményesebben kell teljesítenünk vállalásunkat, mint azt eredetileg ígértük. Vigyázzunk arra, hogy hatáskörünket egyetlen teendőnél se lépjük túl, de igyekezzük megmutatni, hogy az adott területre nagyobb rálátással rendelkezünk, és innovatív ötletek is vannak a tarsolyunkban.

Azt is tartsuk szem előtt, hogy az előléptetésért mások is versenyben vannak. Ha a versenytársaink a közvetlen kollégáink közül kerülnek ki, arról a legkönnyebb tudomást szereznünk, és még azelőtt bizonyíthatjuk, hogy alkalmasabbak vagyunk az adott munkakörre, mielőtt a szó szerint vett megmérettetés elkezdődne. Nehezebb dolgunk van a kívülről ékező pályázók esetében. Ha stabil a kapcsolatrendszerünk a cégen belül, nagy segítségünkre lehet. Így még időben információt kaphatunk az álláshirdetésről, és arról, hogy melyek a legfontosabb elvárások a pozícióval kapcsolatban. Ilyenkor érdemes egy olyan ütőkártyával élnünk, amivel vetélytársunk nem rendelkezik, vagyis hogy ismerjük a rendszert, a gyenge pontjait, és tudjuk a megoldásokat is.