2018-01-17

Legalább öt készséget kell mesterfokra fejlesztened ahhoz, hogy szép karriert fuss be. Nemcsak szakmai téren, ezeknek köszönhetően jobb ember is leszel. Mutatjuk sorban, melyek ezek a készségek.

Man at Work - Blog - Fejlődés a munka és a magánélet sikereiért

Az első készség a mindfulness, amit a magyar nyelvre többféleképpen is fordítanak, ám a szakirodalomban az elmúlt években a tudatos jelenlét, teljes odafigyelés kifejezés vált elfogadottá. A fogalom a tudatnak azt az állapotát jelöli, amikor teljesen jelen vagyunk, mégpedig a pillanatról pillanatra gyakorolt ítélkezés mentes éber figyelem segítségével. Mindez gyakorolható és tökéletesíthető. Nagyanyáink is erre buzdítottak, amikor azt tanácsolták, feszült helyzetben vegyünk mély levegőt és számoljunk tízig, mielőtt olyat cselekednénk vagy mondanánk, amit nehéz jóvátenni.

Ugyanilyen fontos készség a különbségeken átívelő együttműködés. Gondoljunk csak bele. Ahhoz, hogy valaki jó csapatjátékos legyen, meg kell tanulnia együttműködni olyan emberekkel, akik jó eséllyel teljesen mások, mint ő. Örülni kell annak, hogy minden kolléga egyedi és különleges személyiség, mert ez a sokféleség tesz hatékonnyá egy csapatot.

Ehhez szorosan kapcsolódik a rugalmasság. A legerősebb emberek nem félnek a kudarcoktól és a visszautasítástól, megélik az ezekkel kapcsolatos érzelmeiket, de nem hagyják, hogy megbénítsák őket. Ha váratlanul elbuknak, tudomásul veszik, hogy mi történt, felállnak, leporolják magukat és folytatják a menetelést. Persze mindez nem azt jelenti, hogy érzéketlenebbé válunk a negatív dolgokra, éppen ellenkezőleg, még több érzelemmel dolgozunk. A rugalmasság mindenkiben megvan, csak elő kell hívni és megtanulni a használatát.

Az empátia a következő készség, ami a munka mellett a magánéletben is sikereket hozhat. Ez ugyanis annak a tudománya, hogy bele tudjuk képzelni magunkat a másik helyébe, és tisztában legyünk vele, mit érezhet. Ráadásul ennek révén erős bizalmi kötelék fonható a munkatársak között.

Ha már szó esett a csapatmunkáról, nagyon fontos az érdeklődés, a kíváncsiság, s a problémamegoldásra való készség, vagyis a „learn-how” (magyarul: keresd meg a megoldást). Vegyük tudomásul, a világ nagy problémáit kíváncsi emberek fogják megoldani, akik képesek olyan kérdéseket feltenni, amelyek új horizontokat nyitnak meg.