2018-06-08

Ugyan első blikkre egyértelműnek tűnik, hogy a munkaidő meghatározott ideig tart, mégis könnyedén képesek megfeledkezni erről, s csak estére hagyjuk el az irodát. Pedig nem jó ez így. Adunk néhány tippet, ha már eleged van a robotból, de teljesítménykényszered miatt képtelen vagy nemet mondani az esti túlmunkára.

Man at Work - Blog - Teljesítménykényszer és túlmunka

Kezdjük a legfontosabbal. Neked kell felállni az asztaltól, senki sem fog helyetted. Nem jönnek oda hozzád, s mondják azt: „csukd be a laptopodat, és uzsgyi haza”, hiszen a túlórázókra mindenki értékes munkaerőként tekint. Jó taktika, ha emlékeztetőt állítunk be 16 órára. Ha amúgy is imádjuk a kötelességeket, tekinthetjük ezt is annak. Így kapunk jelzést arról, hogy be kellene fejezni a melót.

Persze ehhez szükség van arra, hogy napközben ne lazsáljunk, s ne kávézással meg trécseléssel töltsük el az időt. Ha megtalálod a saját üresjárataidat, és megtöltöd őket értelmes munkával, a nap végén jóleső érzéssel tudsz majd felállni azt asztal mellől. Ehhez érdemes jól menedzselnünk a rendelkezésünkre álló időt, ezért reggel írjuk össze a feladatokat, s tervezzük meg milyen sorrendben végezzük el azokat. Így jobban átlátható lesz az egész munkafolyamat.

Ha arra kondicionáltuk magunkat, hogy estig bent rostokoljunk az irodában, könnyen gondolhatjuk azt, hogy nekünk ez így megfelel. Ám ha vagyunk annyira rugalmasak, hogy tényleg csak a munkaidő végéig maradunk bent, ráébredhetünk, mennyire jó pár órát csak magunkra szentelni. A szabadidő lehetővé teszi, hogy több figyelmet szenteljünk a családunknak, a barátainknak, a kedvteléseinknek. Minél több minőségi idővel töltjük a nap hátralévő részét, annál energikusabbá válunk a következő munkanapon.

Nem dől össze a világ, ha hagysz munkát másnapra is. Épp ezért nincs mese, fontossági sorrendet kell felállítanod a munkáid között. Nem kell arra törekedned, hogy a postaládádban egy megválaszolatlan levél sem maradjon, hiszen az üzenetek sosem szűnnek meg a fiókodba ömleni, viszont megtanulhatod, melyiknek kell prioritást adnod, és melyik várhat még egy napot. Az igazság az, hogy rengeteg dolog nem olyan fontos, csupán mi tesszük azzá őket.