2018-09-18

A szakmai blogok, közösségi portálok idejében sokan megkérdőjelezik a motivációs levél létjogosultságát, ám számos cég még ragaszkodik a klasszikus módszerhez a jelentkezések terén. Mutatjuk hogyan érdemes csinálni 2018-ban!

Man at Work - Blog - Motivációs levél 2018-ban? A válasz: igen!

Kezdjük a legfontosabbal! Sokan ott véreznek el, hogy kifejezetten hosszú kísérőlevelet írnak, bele sem gondolva a helyzetbe, hogy egy jó állás esetén több tucatnyi ilyen szöveget kell végignyálaznia a HR-es kollégának. Ha ezt még tetézik azzal is, hogy helyesírási és stilisztikai szempontból is hibás az írás, akkor nem érdemes túl sok jóra számítani. Tehát a lényeg: a levél ne legyen 3000 karakternél hosszabb, valamint a helyesírás és a stílus legyen hibátlan. Ez az alap.

Tudjuk, az interneten böngészve rengeteg motivációslevél-mintát lelhetünk, amelyek ugyan remek ötletekkel szolgálnak, ám szükség van némi önállóságra is a kísérőlevél megírásához. A saját irományunknak ugyanis egyedinek és személyesnek kell lennie ahhoz, hogy a HR-es azonnal észrevegye, ambícióinkkal kitűnünk a jelentkezők szürke tömegéből. Azt kell egyértelművé tennünk, hogy elkötelezettek vagyunk az adott cég feladatai és értékei iránt, és azért pályázunk a meghirdetett pozícióra, mert úgy érezzük, hozzá tudunk járulni a vállalat fejlődéséhez. Ássuk bele magunkat a vállalat történetébe, ismerjük meg a friss adatokat, nézzük át az iparági trendeket – így bizonyíthatjuk, hogy maximálisan elkötelezett munkavállalók leszünk, ha elnyerjük az állást.

Akik a biztonsági játszmára szavaznak, a motivációs levélben gyakorlatilag megismétlik az önéletrajzot, csak épp sután átfogalmazva. Pedig a kísérőlevél egyedülálló lehetőség arra, hogy megcsillantsuk személyiségünk egyedi vonásait. Mindenkinek van humora, empátiája, a világról alkotott képe, élettapasztalata, és a kísérőlevél viszonylag szabad műfaja megengedi, hogy mindennek teret adjunk. A HR-es számára hatalmas felüdülést jelent, ha nyílt, őszinte és szórakoztató bemutatkozással találkozik, ezért sokkal lelkesebben interjúztat egy olyan jelöltet, aki személyesen is felkeltette az érdeklődését. Persze mindezt nem szabad túlzásba vinni, csak annyit mutassunk meg őszinte énünkből, amennyit az állás elnyeréséhez feltétlenül szükségesnek gondolunk.