Önéletrajz feltöltés
2016-05-02

Behívtak az egyik pozícióra, amelyre jelentkeztél. Ülsz a HR-essel szemben, aki kérdez, vagy vázolja a helyzetet, ismerteti a céget stb. Ügyesen válaszolsz, tömören, de informatívan fejezed ki magad, majd a végén megkérdezi a munkaügyes, hogy van-e esetleg Neked kérdésed.

Man at Work - Blog - Sikergyilkos kérdések az állásinterjún


Ha azt szeretnéd, hogy komolyan vegyenek, akkor ezeket a kérdéseket azért ne tedd fel, mert arra engednek következtetni, hogy mennyire nem akarsz dolgozni (még ha valójában nem is erről van szó), ugyanakkor mindezért a nem-dolgozásért pénzt is kapni (pedig erről sincs szó valójában).

Mettől meddig tart a munkaidő?

Alapvető kérdés, csak nem az elsők között kellene feltenni. A fontossági sorrended árulja el, mi jelenti számodra a lényeget. Ha ezzel kezded, akkor valószínűleg tényleg csak túlélni mennél be dolgozni. Ha ez az utolsó kérdés, akkor egy praktikus tény érdekel, hogy mégis hogyan oszd be a munkát például. Tehát az interjú végén megtudakolhatod, hogy hányra járnak dolgozni a munkavállalók és mikor fejezik be a munkát. Stréberkedni az elején is csak ízlésesen érdemes, egy kicsit korábban beérni kimondottan jól veheti ki magát.

Elmehetnék korábban? Mennyi idő jut az ebédre?

Fentiek az első kérdés körébe tartoznak. Mindkettő már megint arról szól, hogy hogyan lóghatnál ki egy kicsit a levegőre innét… Nem hiszem, hogy ezt a hatást akarod kelteni, maximum vészesen hamar leesik a vércukrod és szereted, ha nem ájulsz el a gép mellett, vagy épp lakást vásárolsz és rohannod kell az ügyvédhez, estébé. Ilyenek mindenkivel előfordulnak, mindannyian emberek vagyunk. A körítés azonban itt sem mindegy. Jó, ha a kollégák együtt tudnak ebédelni, és van is rá megfelelő idő, azonban, ha fontos számodra a munka, nem az első körben kell ezt megvitatni. Biztos, hogy fogsz tudni enni – ha nem, akkor valóban menni kell onnan, de ez úgyis kiderül és kevésbé jellemző ma már. Ha pedig elintézendő ügyed akad, és munkavégzésed jó, elégedettek Veled, megbeszélés kérdése, hogy ritkán, de elengedjenek hamarabb.

Túlóra esetén fizetnek?

Felesleges, antipatikus kérdés a munkaadó szempontjából. Ha olyan állásinterjún vagy, amely számodra meghatározó és szeretnéd megkapni az állást, akkor ilyesmit ne kérdezz. A karriered építése legyen fontosabb annál a néhány óra plusz munkánál, de ha egy cég becsüli a dolgozóit, fenti kérdés úgysem kérdés.

Milyen juttatások várhatók?

Ez is egy olyan részletkérdés, amit a folyamat végén elég tisztázni. Ha két lehetőség közül nem tudsz választani, akkor a tetszetősebb juttatások segíthetnek a döntésben.

Mikor vehetek ki szabadnapot? Lefoglaltam szállást ekkora és ekkora, most mi legyen?

A fenti kérdések megint arra engednek következtetni, Te nem igazán a feladatra koncentrálsz. A munkaadóban könnyen felmerül, hogy Te annyira nem is akarod ezt a pozíciót. Bizonyára nem ez a célod, ha már idáig eljutottál. Szabadnapot biztosan tudsz majd kivenni, bár a Caminót ne a közeljövőben tervezd végigjárni. A cégvezetők is tisztában vannak vele, hogy mindenkinek szüksége van lazításra, feltöltődésre. A lefoglalt szállás és repülőjegy pedig megbeszélés kérdése, valószínűleg időben illik szólnod, DE NEM AZ ÁLLÁSINTERJÚN, hogy természetesen nem tudhattad, hogy felvesznek ehhez a kiváló céghez, tehát szeretnél erre megoldást találni. Vagy fizetett, vagy fizetés nélküli szabadság formájában rendezhető is az ügy.