Önéletrajz feltöltés
2017-02-24

Egy állásinterjú egyik, ha nem a legnehezebb szakasza, amikor a bérezés és az egyéb juttatások kerülnek szóba. Vannak szavak és kifejezések, amelyeket érdemes kerülni, ha a lehetőségekhez képest jól akarsz keresni, s meg akarod kapni az állást.

Man at Work - Blog - Mi van, ha a fizetés kerül szóba az állásinterjún?

Ügyes taktika és kiváló kommunikáció. Röviden ennyiben is összefoglalhatnánk mit kell tenni a siker érdekében, de persze ennél összetettebb dologról van szó. Mutatjuk is miképp javíthatod az alkupozíciódat.

Jelenleg ennyit keresek…

Tudjuk, furcsán hangzik, hogy ezzel kezdjük, de tényleg fontos. Egy állásinterjún a jelenlegi keresetre vonatkozó kérdéssel indul a bértárgyalási rész, úgy is mondhatnánk, hogy a fizetésünket firtató mondatok felhívásnak számítanak egy keringőre. A lényeg, hogy nem kell rögtön rávágni mennyit kapsz most, inkább nagyságrendekről beszélj. Ha mindent elmondasz teljesen kiteríted a kártyáidat és lehet, hogy egy magasabb keresetről mondasz le ezzel tudtod nélkül. Érdemes megjegyezni, hogy az sem jó taktika, ha jóval magasabb fizetést mondasz, mint az aktuális kereseted. Inkább kérdezz rá milyen a teljes juttatási csomag, tehát mit tartalmaz a cafetéria és milyen egyéb juttatásokat (autó, telefon, latop…stb.) kínál a cég. Így aztán könnyebben tudsz dönteni is.

Negatív kifejezések

Ha az állásinterjú során azt szeretnéd, hogy egyre kedvezőbb helyzetbe kerülj, amint előrehalad a beszélgetés, akkor lehetőleg mellőzd a negatív kifejezéseket. A „Nem, ez semmiképpen nem előnyös számomra…” helyett inkább a „sokkal jobban örülnék, ha…” kifejezést használd, ha nem tetszik a felkínált lehetőség. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem jó taktika rögvest igent mondani sem. Lehet ugyanis, hogy látszólag nagyon jó bért mondott be neked elsőre a cégvezető, ám az is megeshet, hogy számára igen értékes vagy és ő ezt a bértárgyalás kezdő számának gondolta. Vagyis nyugalom, még akkor sem kell a plafonig ugrani, ha a jelenlegi fizud kétszeresét kínálják, hiszen lehet, hogy még feljebb is tudod srófolni azt a fránya fizetést.

Többet akarok…

Azt mindenki tudja, hogy egy bértárgyaláson a munkavállaló minél több fizetést szeretne kialkudni, a cég pedig lehetőségeihez mérten szeretné minél „olcsóbban” megúszni a kérdést. A „többet akarok” kifejezés azonban túlságosan általános és ráadásul kissé arrogáns is, inkább a felkészültségeddel próbáld nagyobb fizetési ajánlatra késztetni az interjúztatót. Egy kis nyomozással egyébként azt is kiderítheted, hogy a végzettséged és a tapasztalatod mennyit ér az adott társaságnál, így adatokkal alátámasztva érvelhetsz, s méltányos igényeket támaszthatsz a cég felé a bértárgyaláson.