Önéletrajz feltöltés
2016-02-04

A szervezet hétköznapjait és eredményeit döntően befolyásoló nyomott, kiábrándult, vagy akár feszültséget rejtő általános munkavállalói hangulat gyakran igényel vezetői beavatkozást, vagy szükségessé teheti komplexebb szervezetfejlesztési eszközök bevetését is.

Man at Work - Blog - Hogyan javítható a munkahelyi hangulat?

 

A valódi okok feltárása kihagyhatatlan lépés a megoldás felé vezető úton, ugyanakkor a hosszú évek tapasztalatai azt mutatják, hogy sok esetben ez az alapvető momentum egyszerűen kimarad, elvész a gyors „tűzoltási próbálkozások” sűrűjében. Ahelyett, hogy a probléma gyökeréig hatolnának a szervezet vezetői, inkább olyan „instant” eszközökhöz nyúlnak, mint a juttatási és motivációs rendszer vonzóbbá tétele, a munkahelyi környezet javítása, stressz-, vagy konfliktuskezelő és (elsősorban élményprogramokat jelentő) csapatépítő tréningek és egyéb képzések beiktatása, vagy akár belső PR fejlesztése. Ezek egytől egyig kiváló megoldások lehetnének, ha valóban ott és akkor hatnának, amikor és ahol kell.

Sokszor elég lenne egy jó szó, egy elismerő tekintet - A vezetők kulcsszerepe

Semmi sem helyettesítheti a vezetők emberközpontú, támogató hozzáállását, őszinte kommunikációját, elismerésen és tiszteleten alapuló bánásmódját és az ösztönzés, lelkesítés képességét, mellyel elérhetik, hogy csapatuk a legtöbbet és legjobbat hozza ki magából - és mindezt elkötelezetten és örömmel tegye.
Ha a vezetők ezen alapvető és - határozottan állíthatjuk, hogy - létfontosságú kompetenciái hiányosságot mutatnak, akkor ez a csapat eredményességén túl a dolgozók alaphangulatára is rányomja a bélyegét.
A szervezetfejlesztési koncepciókat éppen ezért úgy érdemes kialakítani, hogy az minden esetben támogassa a vezetői készségek ilyen irányú fejlődését, különös tekintettel a coaching-szemléletű vezetés, a motiválási képesség, és az emberekkel való bánásmód területeire.

Hiszünk abban, hogy ha a vezetők elegendő és megfelelő támogatást kapnak, akkor képesek lesznek élhetővé tenni bármelyik munkahelyet és szerethetővé, élvezetessé tenni bármilyen típusú munkavégzést!

Motivációfejlesztés – Vonjuk be a munkavállalókat!

A megfelelő vezetői szemléletmódhoz szorosan kapcsolódik egy olyan ösztönző rendszer és szervezeti kultúra kialakítása, melyben fontos szerepet kapnak az előrelépési lehetőségek, az egyéni fejlődés és tehetség támogatása, valamint a hatékony munkavégzést elősegítő környezet és infrastruktúra biztosítása.
Ahelyett azonban, hogy megpróbáljuk kitalálni, mi lenne dolgozóinknak a legjobb, inkább kérdezzük meg őket; vonjuk be csapatunk tagjait a rendszer kialakításába! A motivációfejlesztő workshop-ok nem csak azt eredményezik, hogy a projekt végén készen áll egy a szervezet igényeihez igazodó ösztönzési rendszer, hanem lelkesedéssel, tettrekészséggel töltik fel a dolgozókat! A megbecsülés, és a fontosság érzése minden ember számára nélkülözhetetlen, így a workshop-ot előkészítő felmérések, mélyinterjúk, melyek során mindenki hozzátehet a nagy egészhez és megoszthatja véleményét, növeli a munkavállalók cég iránti elköteleződését is.

Csapatépítés tudatosan - Direkt csapatépítő tréningek

Alapvető hozzáállást javító és lojalitást növelő hatása van annak, amikor a szervezet úgy dönt, hogy JÓ CSAPATTÁ válik. E cél eléréséhez nélkülözhetetlen, hogy ez valódi elhatározás, DÖNTÉS eredménye legyen, melyhez a csoport minden tagja hozzájárul.
Az összetartó csapat és a hatékony csapatmunka kialakítása minden esetben tudatos, átgondolt folyamat, amely rengeteg előkészítést, felmérést, és minden egyes résztvevőtől folyamatos energia-befektetést igényel.

A direkt csapatépítő tréningeken olyan, a csapatmunkát segítő kompetenciák, területek kerülnek fejlesztésre, mint:


• Együttműködés
• Kommunikáció
• Alkalmazkodás
• Csapatkohézió erősítése és bizalomépítés
• Döntéshozatal, felelősségvállalás a csoportban
• Helyzetfelismerés, problémamegoldás, kreativitás
• Időgazdálkodás
• Konfliktuskezelés
• Konstruktív visszajelzés adás
• Önismeret

Az indoor tréningeket olyan outdoor elemekkel egészítjük ki, amelyek segítik az addig feldolgozott témakörök beépülését és gyakorlati alkalmazását. Ennek érdekében egyedülállóan kombináljuk a direkt és indirekt csapatépítés elemeit, melyek hatékonyságáról profi trénerek gondoskodnak.

Néhány példa outdoor csapatépítő tréning lehetőségre:

• Navigációs túra
• Katapult-, hajóépítés
• Túlélő program
• Katonai kiképzés
• Karitatív csapatépítés

Élményprogramok – Indirekt csapatépítés

Egy cég életében, szervezeti kultúrájában kihagyhatatlan elem a csapatépítés élményprogramokra épülő formája. Vitathatatlan, hogy sokat javíthat a dolgozók egymáshoz való viszonyán, pozitívabb fényben tűnhet fel a cég a munkavállaló szemében, és hozzájárulhat a belső hangulat javulásához.

Néhány ötlet indirekt csapatépítési megoldások széles választékából:


• Szüretelés, disznóvágás
• Bor-, pálinka-, csokoládé kóstolók, játékos feladatokkal
• Közös főzés, kürtőskalács-, cukorka-, lekvárkészítés
• Segway-túra, quad-ozás, vitorlázás, hajós kirándulás, kalandpark
• Kincskeresés, kémjáték
• Koncepcionális (egy-egy témára épülő) csapatépítő nap: Star Wars, James Bond, western, olimpia, országok és földrészek
• Télire: husky kutyafogat túra, tundra téli lézerharc, VOLKSWAGEN szánkó túra

A tanulságok beépítése

Az ilyen csapatépítő események gyakorlati, hosszú távú pozitív hatása azonban elvész, ha az ilyenkor felmerülő, addig háttérbe szoruló problémák, kimondásra került és kimondatlan, de jelenlévő negatív tényezők, utólag nem kerülnek kezelésre, feldolgozásra, beépítésre.

Ugyanilyen fontos a pozitívumok kiemelése, megerősítése és tudatosítása!

Ebben kiemelt szerepet tulajdonítunk a vezetőknek, akiknek felelősségét nem győzzük hangsúlyozni. Legyen szó bármilyen képzésről, rendezvényről, csapatépítésről – ha ezek konklúziói nem épülnek be a csapat munkájába, nem válnak eggyé a szervezet kultúrájával, valamint a vezető közreműködésével nincs belső utánkövetés, akkor a fejlesztésre való törekvés csak próbálkozás marad. Ezért minden esetben fontosnak tartjuk a vezetők jelenlétét a tréningeket, hiszen ők biztosíthatják az elsajátított tudás gyakorlati alkalmazását, valamint a közös élmények feldolgozása révén pozitív hatással lehetnek dolgozóik hozzáállására, hangulatára és a szervezeti kultúrára.

Forrás: www.hrportal.hu