2016-10-21

Az álláskeresés amúgy sem egyszerű folyamata 50 év felett talán még nehezebbé válik, annak ellenére, hogy tapasztalt, lojális és komoly kapcsolati tőkével rendelkező munkavállalókra minden cégnek szüksége van. A helyzet azonban nem reménytelen, adunk néhány tuti tippet ahhoz miképp érdemes nekiállni.


Man at Work - Blog - Praktikák 50 feletti álláskeresőknek

Az egyik legfontosabb kulcs a sikerhez, ha alaposan átgondoljuk hol, milyen területen számítunk értékes munkaerőnek. Bőven akadnak olyan ágazatok, ahol kort inkább előnynek, mintsem potenciális hátránynak tartják. Ilyen például a szociális munka, a nyugdíjas szolgáltatások vagy épp a komplett egészségügy, de a fiatal felnőtteket segítő nonprofit és civil szervezeteknél is érdemes körbenézni.

Legyünk kedvesek és naprakészek! A CV-ben nem feltétlenül kell a 20-25 esztendővel ezelőtti munkatapasztalatokra helyezni a hangsúlyt, inkább sugározzunk kedvességet és magabiztosságot, s mutassuk be magunkat nyitott, gyorsan tanuló személyiségnek. Egy szó, mint száz: a pályázatunkat böngésző HR-esek érezzék rajtunk, hogy lépést tartunk a jelenlegi piaccal, s ismerjük annak szabályait, változásait.

Mérjük fel a piaci értékünket! Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az álláskeresés során az erősségeinkre koncentrálunk, a tapasztalatunk, a bölcsességünk és az érettségünk mentén pozícionáljuk magunkat a munkaerőpiacon. Ne feledjük: a korunkon nem változtathatunk, de hozzáállásunkon és a cselekedeteinken igen!

Ne féljünk a változástól, az ismeretlentől! Ez az egyik legnagyobb rákfenéje az egész folyamatnak. Az emberek java része ugyanis retteg a változástól, inkább választja a biztos rosszat, mint az ismeretlent, ami a jobb élet reményével kecsegtet. Óva intünk mindenkit a felesleges kockázatvállalástól, ám azért az érdemes tudni, hogy egy felmérés szerint mintegy 82 százaléka lett sikeres azoknak az embereknek, akik 45 éves koruk után döntöttek a karrierváltoztatás mellett. Ha tehát új utakra szeretnénk lépni, nézzük meg, mi szükséges ehhez. Menjünk vissza akár az iskolába is, végezzük el a szükséges képzéseket, így biztosabbak lehetünk magunkban.

A tapasztalat és az érettség mellett a kapcsolati tőke az, amiben az Y-generáció fölé nőhetünk. Ne legyünk hát restek kihasználni ezt! Néha nem elég az önéletrajzok küldözgetése a sikerhez. Használjuk ki inkább, hogy az évek során annyi embert megismertünk, s lássuk el őket olyan infókkal, amelyeket adott esetben továbbadhatnak saját körüknek. Így olyan munkákat is megkaphatunk, amelyeket meg sem hirdetnek nyilvános felületeken.